Noc vědců 2019: Jak porozumět proměnám lesa?

Chcete se dozvědět, co okusovalo lesy za Rakouska-Uherska a co dnes? Nevíte, jak porozumět proměnám lesa a krajiny v závislosti na našem poznání? Přijďte 27. září do Národního zemědělského muzea v Praze na Noc vědců. I letos návštěvníky čekají experimenty, workshopy, přednášky, soutěže, ochutnávky a mnoho dalšího. Přijďte blíže poznat vědce, jejich práci a přínos pro naši společnost. Letos na téma Šetrně k planetě.

V prvním patře najdete stánek Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

V interaktivní hře si můžete vyzkoušet, jak kvůli změnám klimatu, světovému obchodu a cestování migrují organismy, překonávají obrovské vzdálenosti a osidlují nová území. Některé se stávají hrozbou, jiné zdomácní.

Zároveň vás zveme na zajímavou přednášku doc. Ing. Petra Zahradníka, který posluchače seznámí v Objevovně muzea s kalamitami lesních škůdců v průběhu posledních dvou století. Přednáška začne v 19 hodin.

Návštěvník se také může projít po cestě výstavou Lesníkův rok s vypravěčem-lesníkem na téma lýkožrout smrkový – biologie a metody boje. Pozná tak práci lesníků a dozví se, jak obnovit a chránit naše hospodářské lesy.

Kromě VÚLHM se představí další vědecké a výzkumné instituce. Například Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. , u jehož stánku si návštěvníci mohou vyzkoušet, jak lze pomocí termokamery vyhledávat v trávě ukrytá zvířata. Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. předvede, jak se  pomocí termografického měření ukáže kvalita vody. Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i. má připravenu interaktivní ukázku, jak stromy pomáhají zlepšovat životní podmínky zvířat a jak působí na své okolí i na procesy související s klimatickou změnou. Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. předvede termokamerovou, hyperspektrální a lidarovou techniku, včetně dronů používaných v zemědělství a výzkumu.

Posláním Noci vědců je popularizace vědy a techniky. Na stovkách míst v Evropě se na jeden den na přelomu září a října ve večerních hodinách zpřístupní vědecká a výzkumná pracoviště včetně univerzit a zábavnou formou je dána široké veřejnosti možnost poznávat vědu, a to doslova všemi smysly.

Celý program Noci vědců najdete zde

Foto: Národní zemědělské muzeum