Lesních požárů rychle přibývá, hasiči se nezastavili ani o Velikonocích

Letošní duben je co do počtu požárů v přírodním prostředí extrémní. Počínaje posledním březnovým víkendem se hasiči při hašení lesů, luk, travních porostů a biologického odpadu, nezastavili.  Vyplývá to ze zpráv Hasičského záchranného sboru ČR. Jen během velikonočních svátků hasiči vyjeli k 614 požárům, což je průměrně 153,5 požárů denně. Dlouhodobý denní průměr je přitom 49 požárů. Při těchto požárech bylo zraněno celkem 18 osob. Za nárůstem stojí především navýšení počtu požárů v přírodním prostředí. Těch bylo zaznamenáno během velikonočních svátků celkem 328.

Jedním z větších požárů, který vznikl v přírodním prostředí během letošních velikonočních svátků byl požár lesa  v Olešnici v Orlických horách v okrese Rychnov nad Kněžnou, který v sobotu likvidovalo osm jednotek hasičů. Výše škody a příčina vzniku požáru jsou v šetření.

Mnohem větší požár lesa, o velikosti 6 hektarů, likvidovalo na Velikonoční pondělí v Chotíkově v okresu Plzeň – sever dvacet jednotek hasičů. Škoda způsobená požárem byla stanovena na 900 tisíc Kč. K hašení byl vyžádán velitelem zásahu vrtulník Letecké služby Policie ČR. Příčina požáru je rovněž v šetření.

V tentýž den jedenáct hasičských jednotek vyjelo k požáru lesní školky u obce Červený Újezd, okres Louny. Byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Hořelo na ploše dvou hektarů. Hasiči požár lokalizovali po necelých devíti hodinách.

den počet požárů usmrcené osoby zraněné osoby požáry v přírodním prostředí
19. dubna 168 0 7 101
20. dubna 175 0 6 89
21. dubna 122 0 0 69
22. dubna 149 0 5 69
celkem 614 0 18 328

„Znovu důrazně upozorňujeme, že vypalování trávy je v České republice zakázáno hned třemi zákony: zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů,“ zdůrazňuje tisková mluvčí HZS ČR Nicole Zaoralová.

Podle § 17 odst. 3 písm. f) zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, nesmí fyzická osoba provádět vypalování porostů, jinak se dopustí přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 25 000 Kč.

Podle § 5 odst. 2 citovaného zákona ani právnické a podnikající fyzické osoby nesmí plošně vypalovat porosty. Těmto osobám hrozí za přestupek pokuta až do výše 500 000 Kč.

Kontrolované spalování přírodních materiálů po úklidu zahrad mohou provádět fyzické osoby za podmínek stanovených dotčenými zákony (zákon o požární ochraně, zákon o ovzduší, zákon o lesích, zákon o odpadech a další) a za podmínek stanových vyhláškami obcí a to na přiměřeně velikých hromadách za přítomnosti dospělé osoby a s připravenými prostředky k možnému hašení.

Pravidla pro pálení biologického materiálu:

  • velikost hromady klestí je nutno volit tak, aby shořela v době, kdy je na místě přítomen dozor,
  • při náhlém zhoršení počasí nebo silném větru je pálení nutné ihned přerušit a oheň uhasit,
  • místo pro pálení se izoluje pruhem širokým nejméně 1 m, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu (zeminu),
  • místo spalování se zabezpečí dostatečným množstvím hasebních látek,
  • místo pálení lze opustit až po úplném uhašení ohně,
  • po dobu 5 dnů nebo do vydatného deště je nutno místo pálení pravidelně kontrolovat,
  • příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny,
  • spalovat klest lze pouze v bezpečné vzdálenosti od obytných nebo hospodářských objektů,
  • osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je spalováním pověřena.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Ilustrační foto: 123 RF, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_viesinsh