Lesní zvěř i ptactvo krmte správně a s rozvahou, ať jim neublížíte

Blíží se vánoční svátky, období, v němž jsou lidé štědří nejen k sobě navzájem, ale také ke zvířatům ve volné přírodě, kterým se snaží zimní měsíce zpříjemnit různými dobrotami. Stačí ovšem málo, aby se dobře myšlený skutek změnil v nešťastnou událost. Nejen pražské lesy i břehy rybníků během vánočních svátků leckdy vypadají jako štědrovečerní hostina s několika chody, což pro hladová zvířata představuje velké riziko. Řízky, uzeniny, cukroví, vánočky či bramborový salát – nic z toho není pro zvířata vhodné. Jejich trávicí soustava není pro lidskou stravu uzpůsobena a místo spokojené siesty po svačince čekají na zvířecí strávníky nepředstavitelné bolesti, které mohou skončit i jejich smrtí.

Zvířata v zookoutcích a ve volné přírodě

Proto lesníci z Lesů hl. města Prahy vyzývají všechny návštěvníky zookoutků, aby zvířata ve výbězích ani o svátcích ani nikdy jindy sami nekrmili.

Zde je několik rad od společnosti Lesy hl. města Prahy, jak správně zvířata krmit a čeho se naopak vyvarovat:

Pokud chcete něco dobrého přinést, vezměte z domu tvrdé a neplesnivé pečivo nebo zeleninu či ovoce a odložte to do připravených boxů, které se nachází v každém našem zookoutku. Přilepšit můžete i zvířatům ve volné přírodě, aniž byste jim ublížili. Zvířata volně žijící v lesích, jako jsou například srny, mufloni či daňci, ocení především kvalitní seno, které myslivci a lesníci umisťují do krmelců. Lesním obyvatelům v malém množství neuškodí ani zelenina a ovoce, například mrkve či jablka. Důležité ale je mít stále na paměti, že pražské lesy jsou hojně navštěvované. I když v nich každý návštěvník nechá pro zvěř jen trochu jídla, záhy jsou z těchto malých dávek stovky kilogramů. Proto je nejlepší kontaktovat místního lesníka nebo myslivecké sdružení a dohodnout se s nimi na tom, co můžete do krmelců přinést.

Vánoční strom i pro zvěř?

V městských lesích se často setkáváme také se zdobením stromečků jedlými ozdobami pro zvěř. Jestliže chcete zvířatům tímto způsobem zpříjemnit vánoční svátky, vyvarujte se zavěšování pochutin na provázky a háčky. Požití těchto cizích předmětů může mít pro zvířata nedozírné následky. Ovoce a zeleninu stačí položit na větvičky stromků nebo je napíchnout na jejich větve. Jablka lze také napíchnout na klacky, které poté umístíte mezi větvičky stromu tak, aby tam držely. Nebo stačí dát dobroty pro zvířata jako jedlé vánoční dárky na pařezy nebo pod stromky.

Ptáci

Přilepšit můžete v zimních měsících také drobnému ptactvu, pro které i jediná mrazivá noc představuje až 20% ztrátu tělesné hmotnosti, kterou musí po probuzení zase získat. Chcete-li pohostit více ptačích druhů, připravte do krmítka směs semen, z níž si každý může vybrat to, co má nejraději. Většina drobných ptáků si nejvíce pochutná na výživných slunečnicových semínkách, přidat ale můžete také lněná či konopná semínka, řepku, mák, proso, ječmen, oves nebo pšenici. Velkou lahůdkou jsou pro ptáky drcená jádra vlašských ořechů nebo různé bobule, například sušené bezinky, jeřabiny či plody hlohu. Kosi či drozdi ocení rozkrojené jablko, sýkorky nebo brhlíci zase hovězí lůj. Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do nej žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk. Tahák, který vám poradí, co do krmítka patří a co ne, si můžete stáhnout tady.

Zdroj: Lesy hlavního města Prahy