Lesní školky jsou v ohrožení. Poslanci schválili původní zákon o dětských skupinách

Sněmovna o čtyři hlasy přehlasovala Senát a schválila zákon o dětských skupinách v původním znění. V úterý schválená norma pravděpodobně znemožní existenci lesních mateřských školek. Podle nového zákona totiž musí všichni, kdo pravidelně pečují o malé děti, do roka splnit přísné hygienické a organizační podmínky.
Přizpůsobit se zákonu bude nejspíš pro stovky organizací nemožné. Poslanci tak svým rozhodnutím podle odpůrců zákona zrušili tisíce míst v dosud existujících zařízeních pro předškolní děti. Odmítli pozměňovací návrhy Senátu i názor téměř 14 000 občanů, kteří se podepsali pod petici na podporu lesních školek a dětských klubů. Pro původní návrh zákona bylo 105 poslanců ze 154 přítomných, pro jeho schválení stačilo 101 hlasů. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana.

„Jsme hluboce zklamáni, protože dopad tohoto rozhodnutí bude skutečně devastující. Pár vyvolených dosáhne na slibované evropské dotace a stovky drobných rodinných iniciativ zmizí. Nechápu, jak toto mohou poslanci rodičům prezentovat jako pomocné řešení,“ komentuje schválení původní verze zákona Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol.

Zákon o dětských skupinách má rozšířit nabídku zařízení pro předškolní děti, zároveň ale nutí všechny fungující alternativní školky a kluby registrovat se jako dětská skupina a splnit legislativní požadavky. Ohroženy jsou zejména lesní mateřské školy a rodinná centra pravidelně pečující o předškolní děti. Pokud by se dbalo na striktní výklad zákona, nemají podle senátorky Aleny Gajdůškové (ČSSD) jistotu budoucího fungování ani další spolky, kluby, sportovní oddíly, skauti či dobrovolní hasiči pracující s dětmi předškolního věku.

Asociace lesních mateřských škol prosazovala návrh, aby byla registrace dobrovolná. Jejímu přání vyhověl Senát, který zákon vrátil sněmovně s potřebným pozměňovacím návrhem. Poslanecká sněmovna ale obavy senátorů nesdílí. Pozměňovací návrhy ze Senátu zamítla s tím, že by naopak zkomplikovaly situaci některým chůvám nebo občasným dětským skupinám. Více zde:

Zdroj: www.ekolist.cz, 24. září 2014