LČR, s.p.: Finanční škody dubnové kalamity nepřesáhnou 20 milionů korun

Větrná smršť, která se přehnala Českou republikou počátkem dubna, zasáhla ve státních lesích přibližně 350 tisíc metrů krychlových dřeva. Stromy se většinou jednotlivě vyvrátily, než zlomily. Finanční škody by neměly přesáhnout 20 milionů korun.

„V takovém případě se spíše prodražuje technologie zpracování a rychlost odklízení dřeva, zejména kvůli ochraně lesů proti kůrovci. Při zpracování kalamitního dříví se klade důraz také na bezpečnost práce lesních dělníků,“ uvedl generální ředitel podniku Lesy ČR Daniel Szórád. Podle něj podnik s podobně rozsáhlými živelnými událostmi předem počítá v rámci nahodilé těžby dřeva.

Dubnová kalamita nejvíce zasáhla Vyšebrodsko v Jihočeském kraji, kde Lesy ČR evidují zhruba 40 tisíc metrů krychlových zlomů a vývratů. Také Liberecký kraj, který byl v minulosti obdobných epizod ušetřen, tentokrát vykázal 20 tisíc metrů krychlových kalamitního dříví. Mezi nejvíce postižené lokality regionu pod Jizerskými horami patří nižší polohy Frýdlantska. Dřevo by mělo být postupně zpracováno do konce června.

Zdroj: E. Jouklová, Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p., 15. dubna 2015