Kvůli nebezpečí požárů platí na některých místech zákaz rozdělávání ohně

Kvůli převládajícímu suchu platí na mnoha místech zákaz rozdělávání ohňů. Hrozí nebezpečí požárů. Český hydrometeorologický ústav vydal tento týden výstrahu před nebezpečím požárů hrozících na území Prahy, Plzeňského, Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje. Od čtvrtka 26. července je vyhlášeno období mimořádných klimatických podmínek také v Královéhradeckém kraji. 

„Na základě tohoto varování vydalo hlavní město Praha zákaz rozdělávání ohňů, jenž se týká i míst, která má naše organizace ve své správě. Zákaz rozdělávání ohňů, kouření či používání zábavné pyrotechniky platí pro všechny lesy na území hlavního města, dále pro parky, lesoparky, louky a zahrady. Oheň také nesmíte rozdělávat ve vzdálenosti do 50 metrů od kraje lesa. Dočasně musíte zapomenout i na oblíbené grilování na piknikových místech. Tento zákaz platí do odvolání a budeme vás informovat o dalším vývoji. Prosíme všechny návštěvníky lesů i parků, aby vydané nařízení respektovali a vyvarovali se rizikového chování. Děkujeme za pochopení,“ upozorňují Lesy hlavního města Prahy.

Výstraha ve Středočeském kraji se nyní vztahuje pro okresy: Beroun, Kladno, Kolín, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Rakovník.

Bližší informace naleznete na webových stránkách kraje https://www.kr-stredocesky.cz/web/14432/59)

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán vyhlásil období mimořádných klimatických podmínek. Ty platí až do odvolání a týkají se především dodržování zákazu rozdělávání ohně ve volné přírodě.

Na základě návrhu krajského ředitele hasičského záchranného sboru jsem se po posouzení situace rozhodl vyhlásit pro celé území Královéhradeckého kraje období mimořádných klimatických podmínek. Prosíme všechny občany, aby na území kraje nekouřili nebo nerozdělávali oheň v lese či ve volné přírodě. Tímto opatřením chceme omezit riziko vzniku větších materiálních škod,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který je odpovědný za oblast krizového řízení a fungování Integrovaného záchranného systému.

Na celém území Královéhradeckého kraje je až do odvolání zakázáno:

  1. kouření v lese
  2. rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně v lese či ve vzdálenosti do 50 metrů od okraje lesa
  3. rozdělávání a udržování otevřeného ohně ve volné přírodě
  4. táboření v lese a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa
  5. odhazování hořících nebo doutnajících předmětů v lese a ve volné přírodě
  6. spalování odpadů a dalších hořlavých látek na volném prostranství či jejich hromadění v blízkosti lesních porostů a polí

V Saském Švýcarsku platí zákaz vstupu do lesa

Na území Národního parku i Chráněné krajinné oblasti Saské Švýcarsko platí do odvolání 4. a 3. stupně požárního nebezpečí zákaz vstupu do lesů v nočních hodinách, tedy od 21.00 do 6.00 hodin (Zdroj: ZDE). Zákaz vstupu se vztahuje také na veškeré lesní cesty, s výjimkou Lesní stezky Forststeig, kde návštěvníci mohou v lese přebývat v blízkosti nocovacích chatek, pokud k nim dorazí do 21. hodiny (pravidla pro užívání najdete ZDE).

Důvodem opatření je skutečnost, že v lesích Saského Švýcarska letos hořelo již třináctkrát. Původci požárů a zahoření byli návštěvníci, kteří v lesích nocovali a rozdělávali ohně.

V Národním parku České Švýcarsko prozatím vstup do lesa kvůli vysokému požárnímu nebezpečí omezen není. Správa národního parku však apeluje na návštěvníky, aby v lese důsledně respektovali zákaz kouření a rozdělávání ohňů, ani nepoužívali žádné typy vařičů.

V tomto roce Správa NP České Švýcarsko eviduje dva lesní požáry, požářiště z minulého týdne strážci stále monitorují a prolévají vodou, kterou do náročně přístupného místa ve skalách nosí v kanystrech.

Zdroje:  Lesy hl. města Prahy

              Středočeský kraj

             http://www.kr-kralovehradecky.cz/

              Národní park České Švýcarsko

Ilustrační foto: 123 RF, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_viesinsh