K jaru a k přírodě „opuštěná“ mláďata patří. Záchranou jim většinou uškodíte

Zvířecí záchranáři z Českého svazu ochránců přírody hlásí, že jen od začátku května se starají o 300 mláďat, která lidé „zachránili“ z přírody. Jenže ne každé mládě potřebuje zachránit. Nejčastěji se v květnu do záchranných stanic dostávají mláďata ptáků – drobní pěvci jako kosi, drozdi, vrabci, a sovy , konkrétně kalousi, puštíci. Ochránci přírody upozorňují, že se zpravidla jedná o mláďata, která svá hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu. Létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí. Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají.

„V pátek nám bylo ohlášeno nalezené mládě kalouse ušatého sedícího pod stromem. Nic mu nescházelo, ale vzhledem k frekventované lokalitě jsme mládě umístili zpět na strom do připraveného náhradního hnízda,“ popisuje ten lepší průběh záchrany mláděte Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice.

„O tomto víkendu jsme podobným způsobem řešili ještě další mláďata. Dva puštíky, ještě jednoho kalouse, zbytečně donesené mládě drozda kvíčaly, sýkory koňadry, dvě mláďata kosa a jednoho zajíčka. V 99 % byla mláďata donesena zcela zbytečně, a pracně jsme je jeli vrátit na lokalitu jejich rodičům,“ říká Makoň.

U malých zajíčků a srnčat platí to samé, co u ptáků – nesbírat, pokud nejsou zraněná či zmateně nepobíhají po okolí. Jejich matky je záměrně nechávají o samotě, aby na ně neupoutávaly pozornost. O svá mláďata se ale starají.

Pokud se jedná o nalezená veverčátka, ta se bez pomoci odborníků neobejdou. Malá mláďata se mimo hnízdo dostanou jen v případě, kdy je matka přenáší z jednoho hnízda do druhého (např. jako prevenci proti napadení parazity) a může se stát, že je vyplašena a mládě upustí. Ve většině případů jej nehledá a ono tak zůstane napospas osudu.

Dostanou-li se do záchranných stanic mláďata zraněná, bývá to velmi často v důsledku zranění psem či kočkou. Ochránci zvířat popisují typický telefonát: „Naše kočka přinesla domů ptáčka. My jsme jí ho sebrali a je ještě živé. Asi je zraněné. Co máme dělat?“ Mnohdy se lidé dožadují toho, aby si pracovníci pro ptáka okamžitě přijeli

Mnohem lepší, než volat ochránce zvířat, je zranění divoce žijících zvířat domácím mazlíčkem předejít. Pokud víte, že kosice na zahradě vyvedla mladé, nebo že jsou za plotem čerství zajíčci, zajistěte, aby k nim kočka či pes nedostali. Stačí vydržet několik kritických dní, než začnou ptáčata sama létat či zajíci běhat.

Pokud v přírodě najdete mláďátko, dřív, než jej začnete zachraňovat, se u ochránců přírody informujte, co dělat. Pomoci vám může tato aplikace.

Zdroj: http://www.ekolist.cz

Ilustrační foto kosích mláďat: Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_tomas1111