Jedna vlaštovka jaro nedělá, patnáct ano!

Swallow, Hirundo rustica, adult with young on fence, Norfolk, UK

První vlaštovky již po zimě přilétají z daleké Afriky zpět do své domoviny. Letos jich, dle záznamů ve faunistické databázi České společnosti ornitologické avif.birds.cz, bylo hned 15 najednou! Toto malé hejno bylo pozorováno ve středu 22. března v Mutěnicích na Hodonínsku, o den později než v loňském roce. Od té doby se objevily na dalších pěti lokalitách.

Vlaštovka je prastarým symbolem jara. Její první štěbetání napovídá, že zima je pryč a přišlo jaro. „Její přílet je opravdu velmi úzce svázán s prvním jarním dnem, proto není divu, že se symbolem jara stala právě ona,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Vlaštovky patří mezi dálkové migranty. Zimují v jižní a střední Africe a při příletu mají za sebou cestu dlouhou až 10 000 km. Tuto cestu zvládnou přibližně za 4 týdny, téměř o 2 týdny rychleji, než cestu podzimní. „Ptáci pospíchají na hnízdiště, kde po dlouhé cestě potřebují rychle obnovit tukové zásoby. Bohužel současné počasí jim mnoho nepřeje,“ komentuje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické přílet vlaštovek. „V chladném a deštivém počasí nelétá hmyz a hmyzožraví ptáci pak nemají šanci doplnit ztracenou energii. Můžeme jenom doufat, že se brzy oteplí.“

Přílet vlaštovek sledují také děti i dospělí v celé Evropě v rámci kampaně Jaro ožívá. Své první pozorování vlaštovky, čápa, kukačky, rorýse a vlhy pak zadávají na www.springalive.net. Jaro ožívá organizuje v evropských a afrických zemích BirdLife International, u nás zastoupený Českou společností ornitologickou. Sledujte také, kdy se objeví první vlaštovka ve vašem okolí, může to být každým dnem! A nezapomeňte zadat své pozorování.

Zdroj: Česká společnost ornitologická

Více informací: http://www.cso.cz/index.php?ID=3054

Ilustrační foto: 123 RF

Autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_mikelane45