Jaro se blíží! Z Afriky se už vrací čápi černí

S  nadcházejícím jarem se do České republiky vrací vzácní čápi černí. Jeden z nich už čeká na „přestupní stanici“ v Provence na jihu Francie. Čáp s kroužkem číslo 6151 je jedním ze čtyř mláďat, která se v roce 2006 narodila nedaleko Zadní Doubice v Národním parku České Švýcarsko.

Čápa s kroužkem číslo 6151 spatřil a vyfotografoval 10. ledna 2012 Joseph Combe v regionálním přírodním parku Camargue (Parc Naturel régional de Camargue), jižně od města Arles.

“Náš čáp se na jihu Francie připravuje na cestu zpět a čeká na vhodné podmínky. Při čekání si užívá darů hostitelské země a plně využívá potravní nabídky, kterou mu poskytuje přírodní park,” popisuje ředitel správy parku České Švýcarsko Pavel Benda.

V Národním parku České Švýcarsko zatím probíhají přípravy na co nejúspěšnější hnízdění ohrožených ptačích druhů v letošním roce. Terénní pracovníci zatím sledují ptactvo, aby co nejdříve zjistili, kde ptáci zahnízdí. Hnízdní lokality pak budou pro návštěvníky dočasně uzavřeny.

O úspěšnosti či neúspěšnosti hnízdění čápů černých, ale také sokolů stěhovavých či výrů velkých rozhodne především to, zda budou mít dostatek klidu. Dočasné uzavírky hnízdišť se však obvykle netýkají značených turistických cest, ujišťuje správa.

Problém totiž spočívá v tom, že si ptáci místa pro hnízdění hledají ještě před začátkem turistické sezóny. „S příchodem návštěvníků a zvýšením ruchu mimo značené cesty by pak mohli hnízda opustit a nechat vajíčka zastydnout či opustit mláďata,” vysvětluje Bendl.

Zdroj: http://www.ekolist.cz/, 1. března 2012, autor: hch