Jak „drží“ pohromadě hejno špačků? Hlídat si souseda je málo

Jak drží pohromadě hejno špačků? Až dosud se mělo za to, že si každý špaček prostě hlídá své nejbližší kolegy. Britským vědcům z University of Warwick se však toto vysvětlení zdálo málo přesvědčivé, protože špaččí hejna čítají často stovky či tisíce jedinců. Hejno špačků dokáže za plné rychlosti měnit směr, aniž by docházelo ke kolizím mezi jednotlivci nebo k rozpadu hejna. Podle britských vědců k tak dokonalé souhře prostě nestačí hlídat si své sousedy. Musí v tom být něco víc.

Každý špaček se v hejnu orientuje podle toho, kolik stínů a světla kolem sebe vidí. Jinými slovy každý špaček kolem sebe „hledá“ jakýsi optimální vzor světla a stínů.

„Každý jednotlivec v hejnu vidí před sebou jednak volné průhledy mezi ostatními ptáky a jednak jejich siluety. Tento vzorec světla a stínů se neustále mění a přeskládává,“ říká Daniel Pearce, který výzkum vedl. „Pro vnějšího pozorovatele se velké hejno špačků může jevit jako mírně neprůhledné. Ale to je stav, za kterého jsou členové hejna schopni stále skrz hejno vidět nějaké světlo a mít tak přehled o pozicích ostatních ptáků.“ Více zde:

 

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: mmo, 25. červece 2014