Houby pod památnou horou Blaník

Sváteční dny si mohou milovníci přírody a houbaření zpříjemnit výletem k památné hoře Blaník, konkrétně do Domu přírody Blaníku, kde na sobotu 28. a  neděli 29. října organizátoři chystají výstavu s názvem Houby blanických lesů.  Již devátý ročník výstavy v Domě přírody nedaleko Krasovic doprovodí výklad mykologů o houbách, jejich výskytu, sběru, jedovatosti a pod. Houbaři sem mohou své nálezy přinést během pátku nebo v den výstavy. 

Návštěvníci budou moci zhlédnout různé druhy běžných i vzácných druhů hub nasbíraných v okolních lesích. V sobotu 28. října obohatí výstavu svou přítomností mykolog Pavel Moran, který zodpoví návštěvníkům mykologické dotazy, podá výklad o houbách, jejich výskytu, sběru a případné jedovatosti a určí přinesené druhy hub. Milovníkům jídel z hub poradí i osvědčené vynikající recepty na přípravu jídel z tradičních i neobvyklých druhů. Výstava bude po oba dva dny otevřena od 10 do 17 hodin.

 

Nedaleko Krasovic pod horou Velký Blaník stojí Dům přírody Blaníku. Představuje návštěvníkům přírodu CHKO Blaník a národního geoparku Kraj blanických rytířů i slavnou blanickou legendu o spícím vojsku. Dům přírody byl postaven v roce 2015 díky finanční podpoře z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí. Provozovatelem Domu přírody Blaníku je Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Návštěvníci zde naleznou expozici věnovanou přírodním, geologickým a kulturně historickým zajímavostem Podblanicka. Blíže poznají některé typy přírodních stanovišť v oblasti, rostliny, které zde rostou a živočichy, kteří zde žijí. Zajímavou formou se návštěvníci seznámí s legendou o blanických rytířích – průvodcem a maskotem Domu přírody Blaníku bude blanický rytíř. Dům přírody nabídne jak hravé prvky pro děti, tak hlubší informace o regionu.

Zdroj: http://www.dumprirody.cz/blanik

Agentura ochrany přírody a krajiny

Ilustrační foto lišky obecné: 123 RF, autorské právo: https://cz.123rf.com/profile_juliasudnitskaya