Expo 2015 v Miláně vrcholí, certifikované dřevo je dominantním stavebním materiálem

logo pefcFrancouzský pavilon je originálním způsobem opláštěn dřevem z PEFC certifikovaných porostů, které ve Francii převažují.

“Francie je jedním z průkopníků trvale udržitelného hospodaření v lesích a velmi nás těší, že naše expozice může představit a propagovat PEFC certifikované dřevo na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně, kterou navštíví vice než 25 milionů návštěvníků”, komentoval Stéphane Marchesi, generální sekretář PEFC France.

Francouzský pavilon zdaleka není jedinou instalací, na které bylo použito PEFC certifikované dřevo. Pavilony Kolumbie, Irska, Malajsie a pavilon s názvem “ Chraň děti” jsou celé postaveny z PEFC certifikovaného dřeva. I v pavilonu Belgie, který je sestaven ze sendvičových panelů, jsou stěny, podlahy a OSB desky z PEFC certifikovaných materiálů.

Vedle vodního kanálu se mohou návštěvníci procházet po dřevěném, vice než kilometr dlouhém chodníku, který je zhotoven z certifikovaného dřeva. Z certifikovaného modřínu byl sestaven i působivý 5 kilometrů dlouhý plot podél výstavního areálu.

Je povzbudivou skutečností, že na výstavě EXPO 2015 je dřevo použito jako dominantní materiál (vice než 60%) a většina z použitých zdrojů je certifikována systémem PEFC.

Certifikované dřevo v českém pavilonu

Lesy ČR, s. p. představují svoji expozici v českém pavilonu na EXPO 2015 v první polovině října. Hlavním mottem této prezentace je dřevo jako jedinečná obnovitelná surovina a materiál vhodný k využití pro rozličné stavební konstrukce, sloužící široké veřejnosti. Dřevo jako důležitý materiál s mnoha specifickými vlastnostmi bude dokumentován i ukázkou dřevostavby s propracovanými detaily. Pro tento účel byl taktéž vytvořen unikátní 3D model dřevěné lávky u hradu Veveří nedaleko Brněnské přehrady, která byla oceněna jako Dřevěná stavba roku 2011. Tento model, stejně jako ostatní dřevěné prvky expozice, jsou zhotoveny z PEFC certifikovaného dřeva z českých lesů.

Výstava LČR obsahuje ukázky historického vývoje českého lesnictví, návštěvníky však oslovuje i představením zajímavých exponátů, filmů, elektronických interaktivních aplikací, po dobu pěti dnů jsou nachystány ukázky z programu lesní pedagogiky, do které chtějí lesníci zapojit nejen italské školáky, ale i ostatní návštěvníky českého pavilonu.

Zdroj: www.pefc.cz, 20 října 2015