Evropským stromem roku může být sedmikmenná borovice i dub uprostřed fotbalového hřiště

sedmikmena boroviceV zámeckém parku ve Velkých Opatovicích už dvě stě padesát let roste borovice. Je pozoruhodná tím, že má sedm kmenů a připomíná sedmihlavou saň. Borovice je českým zástupce v soutěži o Evropský strom roku. Hlasování o vítězi začne v neděli 1. února.

Konkurence je opravdu pestrá. Do finále se dostalo 14 krásných či pozoruhodných stromů z celé Evropy. „Mezi konkurenty Opatovické borovice se řadí například tisíciletý dub z Anglie, v jehož dutém kmeni se prý ukrýval Robin Hood. Obrovskou zvláštností je také dub z Estonska, který roste uprostřed fotbalového hřiště,“ komentuje organizátorka Evropského stromu roku Andrea Krůpová. Prohlédněte si fotografie a příběhy dalších krásných evropských stromů.

Českého zástupce do soutěže poslali lidé hlasováním v anketě Strom roku. Raritně větvené borovici se podle pamětníků dříve říkalo Julinka, protože pod ní na bílé lavičce sedávala Julie Herbersteinová, poslední majitelka panství. Díky vítězství v anketě Strom roku získala poukaz na odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia. „Rozhodli jsme se ošetření věnovat prastaré Opatovické lípě, která roste v blízkosti borovice. Odborná péče by se měla uskutečnit v průběhu měsíce března,“ říká zástupce a fanoušek borovice Dalibor Badal.

Hlasování o Evropský strom roku probíhá po celý únor na www.treeoftheyear.org a vybraný strom je možné podpořit kliknutím na jeho profil a potvrzením hlasu. Vyhlášení výsledků se uskuteční 22. dubna v Evropském parlamentu v Bruselu.

„Chceme téma stromů a jejich ochrany přiblížit evropské veřejnosti. Staré stromy jsou naším přírodním i historickým bohatstvím a jsme rádi, že si tuto skutečnost uvědomuje stále více zemí. Letos se k nám připojily další čtyři,“ říká v závěru Andrea Krůpová.

Zdroj: www.ekolist.cz, 30. ledna 2015