Dobrovolníci obnovili Alej elfů, poprvé bez použití plastů

Obnově Aleje elfů se před Vánoci věnovali dobrovolníci v Kutné Hoře. Stromořadí vysadili v roce 2016 děti z Mateřské školy Benešova. Kolem polní cesty vedoucí z kutnohorského předměstí Žižkov k vrchu Kuklík tehdy zasadily žaludy z významných dubů rostoucí ve městě a jeho nejbližším okolí.

Dobrovolníci dnes stromořadí doplnili. „Některé žaludy nevzešly, některé stromky nebo opěrné kůly poničili vandalové nebo ukradli zloději. Proto jsme na prázdná místa vysadili mladé duby,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která projekt v roce 2015 iniciovala.

Mladé doubky vyrostly z žaludů ze stejných stromů, které před lety vysadili předškoláci. První z dubů roste nedaleko kláštera sv. Voršily a druhý u železničního nádraží Kutná Hora – město. Oba obklopují asfaltové silnice a chodníky, takže jejich žaludy nemají příležitost se v těchto místech ujmout. Třetím zdrojem plodů použitých při výsadbě byl památný Žižkův dub rostoucí v lese Na Rovinách. Ochranáři z České krajiny doubky z žaludů vypěstovali ve školce a vysadili již mladé stromky.

Foto: výsadba mladých stromků, jako ochrana před zvěří je místo plastů použito pletivo, autor Dalibor Dostál

Na rozdíl od výsadby před čtyřmi lety dobrovolníci tentokrát nepoužívali žádné plastové prvky. „Když jsme Alej elfů zakládali, používali jsme běžně dostupnou ochranu proti okusu zvěři vyrobenou z plastu. Nicméně jak přibývá informací o škodlivosti plastů, rozhodli jsme se tento materiál nepoužívat a k ochraně před okusem jsme instalovali pletivo,“ doplnil Dalibor Dostál. Podle jeho slov přispěly k odklonu od plastů i procházky do lesů, kde v posledních letech přibývá plastového odpadu pocházejícího právě z ochrany sazenic před okusem.

Inspirací pro projekt Alej elfů je keltská pověst, podle níž se na místech, kde společně rostou dub, jasan a hloh, objevují skřítci. Druhým inspiračním zdrojem jsou knihy Hobit a Pán prstenů, kde patří ničení stromů k symbolům zla. Třetím zdrojem je pak kniha Muž, který sázel stromy od francouzského spisovatele Jeana Giona, v níž vytrvalé úsilí jediného člověka dokázalo změnit bezútěšnou krajinu v krásný kout přírody.

Zdroj: https://www.ceska-krajina.cz/

Úvodní foto: zimní alej, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_karelpesorna