Co hlas, to strom. Mikroregion bude sázet desítky tisíc sazenic za podporu Chudobínské borovice

Mikroregion Bystřicko vysadí jeden strom za každý hlas pro Chudobínskou borovici v anketě Evropský strom roku. Hlasy majestátnímu stromu, který roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady, lze posílat do soboty 29. února na ww.evropskystromroku.cz.  V posledním týdnu je hlasování tajné a na webových stránkách nenajdete průběžné počty hlasů. V hlasování ji v polovině soutěže podpořilo na 18 tisíc lidí a každou hodinou přibývají další. Teď se mikroregion Bystřicko, který byl jedním z navrhovatelů borovice do soutěže, rozhodl pro unikátní krok. Za každý hlas, který jejich favoritka z břehu Vírské přehrady získá, vysadí jeden strom.

„Díky rozhodnutí přihlásit Chudobínskou borovici do ankety, kterou jsme podpořili myšlenku pana Milana Peňáze, je dnes náš mikroregion hrdým účastníkem celoevropského klání mezi šestnácti nejkrásnějšími stromy Starého kontinentu. Často ale dostáváme otázku, k čemu je to vlastně dobré. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli dát účasti Chudobínské borovice v anketě hlubší smysl. Mikroregion Bystřicko přijal usnesení, že zajistí dobrovolnickou výsadbu stejného počtu stromů, kolik hlasů borovice v anketě Evropský strom roku obdrží. Jsme přesvědčeni, že na tuto výzvu uslyší všichni její obdivovatelé a že nám pomohou náš závazek naplnit,“ vysvětluje starosta Víru Ladislav Stalmach, jehož obec sousedící s Vírskou přehradou je členem mikroregionu.

Dobrovolníci vysadí stromy v lesích v okolí vodní nádrže. Ty jsou na řadě míst sužované kůrovcovou kalamitou. Již nyní je jasné, že díky tomu porosty v okolí Svratky nově obrazí desítkami tisíc sazenic. Pro představu, loňská vítězná mandloň z Maďarska získala přes 45 tisíc hlasů, některé ročníky ankety se ale přehouply i přes 70 tisíc hlasů pro zlatou příčku.

Kolik stromů nakonec místní vysází, bude jasné 17. března, kdy si vítězové přeberou svá ocenění v Evropském parlamentu v Bruselu.

Výsadbu stromů Nadace Partnerství, která je národní pořadatelem ankety, podporuje i dalšími cestami. Od podzimu má celonárodní výsadbová výzva Sázíme budoucnost, která je naopak zaměřena na stromy ve městech a volné krajině, na kontě již přes 570 tisíc stromů. Od 1. března se otevře také tradiční grantová výzva Nadace Partnerství k podpoře menších stromových výsadeb.

Anketu Strom roku v České republice dlouhodobě pořádá Nadace Partnerství. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol.

Internetové hlasování o Evropský strom roku v únoru každoročně pořádá organizace Environmental Partnership Association (EPA), jejímž členem je i Nadace Partnerství.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Hledají se totiž stromy, které se staly nedílnou součástí širší komunity.

Královna zatopeného údolí
Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím. Borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.
            Evropský strom roku

Foto Chudobínské borovice: Marek Olbrzymek