České dřevěné Vánoce

„České dřevěné Vánoce“ = iniciativa lesníků, která chce vrátit vánočním svátkům jejich tradiční kouzlo a význam.  Myšlenka Českých dřevěných Vánoc vznikla v hlavách lidí, kteří jsou profesí lesníci a zpracovatelé dřeva, držitelé certifikátu PEFC. K Vánocům tak mají i díky svému povolání velmi specifický vztah.

„Dřevo a les ve všech jeho podobách vždy byly a jsou významným prvkem vánočních svátků. Počínaje vánočním stromkem, přes dřevěné vánoční ozdoby až po dřevěné hračky či posezení rodiny u roztopeného krbu,“ říká Ing. Ladislav Půlpán, předseda představenstva Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR.

„Všichni bychom si přáli prožít předvánoční čas v pohodě a klidu, přesto každoročně svádíme hororový desetiboj s disciplínami typu nákup plastových hraček z Číny, shánění figuríny Santa Klause na balkon, mytí oken a dohánění všech restů na poslední chvíli. Pokud už tedy máte dost „rolniček“ z reproduktorů obchodních center a nebaví Vás marně hledat volné parkovací místo u hypermarketu, pak Vás jistě mohou tradiční české dřevěné Vánoce zaujmout,“ dodává Ladislav Půlpán. „Virtuální svět Českých dřevěných Vánoc chce nabídnout pestrou inspiraci pro rodiče, děti, učitele, média a všechny ostatní a změnit jejich pohled na Vánoce jako svátky rodiny, pohody a zábavy, nikoli jako období úklidu a shánění dárků.“

Tato iniciativa je podporována certifikačním systémem PEFC, který má na starosti kontrolu nad správným hospodařením v lesích a sjednocuje tak odpovědné vlastníky a správce lesních majetků stejně jako zpracovatele dřeva a výrobce dřevěných produktů.

Na webu drevenevanoce.cz najdou návštěvníci zajímavé informace a „dřevěnou“ inspiraci – například aktuální mapu s místy, kde jsou v prodeji vánoční stromky z českých lesů pěstovaných trvale udržitelným způsobem, tipy na zajímavé předvánoční a vánoční akce (nejen) v lese, návody na výrobu dřevěných vánočních dárků, inspiraci pro nákup hraček i jiných dřevěných dárků nebo třeba rádce, jak vybírat vánoční stromek.

Tyto informace na webový portál dodávají sami lesníci ze státních, obecních i dalších lesních majetků, kteří tímto chtějí podpořit význam dřeva jako jednoho z neopomenutelných symbolů vánočních svátků a současně tradiční a obnovitelné suroviny.

Organizátoři si stanovili pět pravidel Českých dřevěných Vánoc:

  • Vánoce nevznikly a nekonají se v obchodních centrech.
  • Procházka s dětmi po lese je lepší než předvánoční úklid.
  • Nejlepší dárek je příjemný zážitek.
  • Santa je vetřelec, my máme Ježíška!
  • Pod český stromeček patří dřevěné dárky.

„České dřevěné Vánoce“ je obecně řečeno projekt PEFC ČR, který chce každoročně vážnou i odlehčenou formou přispět k příjemnějšímu a poklidnějšímu prožití vánočního období.

Zdoj: Tizková zpáva PEFC, 5.listopadu 2014