Botanici šlechtí náhradu za škůdcem ohrožené kaučukovníky

V Botanickém ústavu Akademie věd v Průhonicích je v těchto dnech k vidění unikátní kříženec pampelišky obsahující kaučuk, tato rostlina byla vyšlechtěna jako náhrada za škůdcem ohrožené kaučukovníky. Veškerá světová produkce kaučuku, důležité suroviny v gumárenském průmyslu, nyní pochází z latexu kaučukovníku, který se nejvíc pěstuje v jihovýchodní Asii, Jižní Americe a v menší míře také v Africe.

pampeliška lékařská

Kaučukovník se pěstuje obdobně jako smrky v Evropě v monokulturách, je tedy velice citlivý na škůdce. Na rozdíl od smrkových lesů napadených kůrovcem byly kaučukovníkové plantáže v Jižní Americe napadeny mnohem úpornějším a nebezpečnějším škůdcem, houbovou chorobou. Epidemie se rozšířila na ohromných plochách Jižní Ameriky a kaučukovníky zde začaly masově vymírat. Asijské kultury  jsou naštěstí díky přísné karanténě prozatím ušetřeny, ale riziko nákazy je i tak velké. Pro moderní průmysl by byl výpadek produkce kaučukovníku pohromou.

Naštěstí kaučukovník není jediným možným zdrojem kaučuku, i když nyní jediným průmyslově využitelným. Kaučuk obsahují i jiné rostliny, například asijská pampeliška koksaghyz. Je ale příliš malá, kaučuku neobsahuje dost a obtížně se množí. Úkolem českých botaniků v rámci mezinárodního projektu EU-PEARLS je vypěstovat novou pampelišku, která bude rychle růst, bude se snadno rozmnožovat, a bude dostatečně velká a bude obsahovat hodně kaučuku. Jan Kirschner, který se na úkolu podílí, řekl že „zkřížit původní koksaghyz s dalšími druhy pampelišek, aby dosáhli požadovaných vlastností, bylo nesmírně obtížné,“ Čeští botanikové celé týdny hledali na kazašských pláních dozrávající rostliny, aby nasbírali semena. Ta pak vyseli v Průhonicích a kvetoucí rostliny křížili s šesti dalšími druhy. Nyní doufají, že kříženec bude obsahovat dost kaučuku. Tím však práce vědců nekončí, dále se bude muset vyřešit jak kaučuk z pampelišek získat, tímto úkolem se zabývají vědecké týmy ve Francii a Švýcarsku.

Zdroj:

http://www.enviweb.cz/clanek/zemedelstvi/86265/botanici-slechti-nahradu-za-skudcem-ohrozene-kaucukovniky#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss_clanky,

24. dubna 2011