Tag Archives: větrolamy
Moderní větrolamy pomůžou proti erozi i dalším vlivům změny klimatu
Na obnovu větrolamů, jejich protierozní i další funkce se zaměří vědci Agronomické fakulty MENDELU v Brně. Chtějí hodnotit účinnost těchto tradičních prvků krajiny a výsledky aplikovat při plánování krajiny současné. Ta bude schopná efektivně čelit nepříznivým vlivům.
Význam větrolamů pro ochranu krajiny
V současné době, kdy v důsledku sucha a kalamity dochází k rozsáhlému odlesnění značných částí krajiny, nabývá na významu ochrana rozptýlené zeleně, jako jsou drobné remízky či větrolamy, a její obnova především v zemědělských oblastech v systému tzv. agrolesnictví. Hlavní potenciál větrolamů spočívá především ve zvyšování hospodářského výnosu a poskytování ochrany proti erozi půdy. Pomáhají také při zachycování vody, obohacování půdy, ochraně biodiverzity a zlepšování kvality ovzduší.
I větrolamy vyžadují péči, aby dobře chránily půdu před erozí
Větrolamy mají na území České republiky dlouholetou tradici. Ne vždy ale dostávají péči, jakou si zaslouží. Přitom mají řadu důležitých funkcí. Hlavním účelem je ochrana zemědělské půdy proti větrné erozi. Mohou sloužit též jako štít proti navátí sněhu nebo jako biotopy pro volně žijící zvířata. Kromě původní půdoochranné funkce větrolamů je v současnosti stále více zdůrazňována jejich funkce krajinotvorná.
Pražští lesníci vysadili v loňském roce přes 400 tisíc lesních sazenic
Praha je od loňského roku zase o něco zelenější. Na celém území hlavního města vysadil podnik Lesy hl. města Prahy v uplynulém roce celkem 403 tisíc mladých lesních sazenic. Nové stromky putovaly do připravených ploch v lesních porostech, do lesa V Panenkách či na větrolam v Dubči. Více než 85 % z nich tvořily listnaté dřeviny – buky, duby, javory, třešně, habry, jasany a lípy. Zbývajících necelých 15 % připadlo na jedle, douglasky, modříny a borovice. "Při výsadbách dbáme vždy na to, aby nové stromky odpovídaly přirozené druhové skladbě lesů na území hlavního města," uvádějí Lesy hl. města Prahy.
Do větrolamů jsou nejvhodnější jehličnany
O výhodách větrolamů věděli už staří Keltové. Dříve se sázely z topolů, od toho se ale již ustoupilo. Důležité také je, jak jsou stromy uspořádány. S tím dnes pomáhají moderní technologie.