Zvýšený výskyt kůrovce čekají lesníci také na jihu Moravy

Ochranu lesů před lýkožrouty neboli kůrovci chystají také lesníci na jižní Moravě. I když tamější lesy nepatří v rámci České republiky k nejohroženějším, připravují 17 tisíc lapáků a lapačů coby účinných obranných opatření.

Lesy České republiky evidují po loňském suchu zvýšený výskyt kůrovce v celé České republice. Riziko napadení stromů, zejména smrků, je pro letošní rok na jihu Moravy téměř čtyřnásobně vyšší než v letech předchozích. Týká se to zejména nejvíce suchem postižené oblasti na pomezí lesních správ Náměšť nad Oslavou, Třebíč a Znojmo. Situace ale prozatím není kalamitní, jedná se o zvýšený stav. Další vývoj bude záviset na počasí, zejména na srážkách před začátkem jarního rojení, tedy do poloviny dubna. „Pokud by stromy dokázaly do té doby svůj vláhový deficit vyrovnat, počítáme se zlepšením situace. Pokud ale zůstanou oslabené, očekáváme další zvýšení počtu napadených stromů,“ uvedl brněnský krajský ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

V loňském roce bylo na pěti lesních správách – Strážnice, Bučovice, Znojmo, Náměšť nad Oslavou a Černá Hora v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina vytěženo bezmála 550 tisíc metrů krychlových dříví. Celkem 70 tisíc metrů krychlových dříví bylo napadeno některým z kůrovců.

„Na jaře rozmístíme v lesích 17 tisíc lapáků a lapačů. Kůrovcovou těžbu na první čtvrtletí tohoto roku odhaduji na 24,5 tisíc m3, což je přibližně 13 procent z čtvrtletní těžby,“ uvedl ředitel Šafařík. Podle jeho slov se lesníci snaží reagovat na klimatickou změnu postupnou proměnou druhové skladby porostů s příklonem k většímu podílu listnáčů v porostech a výsadbou smrku do vlhčích lokalit.

pozerek LCRJak vyplývá z výsledků monitoringu lesních správ, na jižní Moravě mírně převažuje lýkožrout severský (52 %), dále stromy napadá lýkožrout smrkový (41 %) a lýkožrout lesklý (7 %). V loňském roce se také významně projevily škody na dospělých borových porostech na Třebíčsku.

Zdroj: E. Jouklová, Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p., 8. března 2016