Zubry a divoké koně u Benátek nad Jizerou ohrozil pytlák. V rezervaci nastražil oka

Vědci objevili v rezervaci u Benátek nad Jizerou, ve které pobývají zubři a divocí koně, dvě nastražená oka. Smrtící past byla nachystána na stezce, kterou kopytníci vytvořili v hustém porostu. Ochránci přírody přivolali policii, která nyní případ vyšetřuje. Pachateli podle ochranářské společnosti České krajiny nejspíše nešlo o trofej, ale o to zabránit plánovanému rozšíření rezervace.

 Pro Českou republiku to podle ředitele ochranářské společnosti Česká krajina Dalibora Dostála znamená smutné prvenství. Nikde v oblasti střední nebo západní Evropy totiž nebyly v posledních desetiletích pokusy o pytláctví zubrů nebo divokých koní zaznamenány. „Například zubři se stali terčem pytláků pouze v oblasti východní Evropy. Počátkem devadesátých let byli nelegálně loveni na Ukrajině a v kavkazských republikách poté, co došlo k rozpadu Sovětského svazu a celá oblast se propadla do naprostého chaosu. V civilizovaných zemích, mezi které by se Česká republika měla počítat, nemá něco podobného obdoby,“ uvedl Dalibor Dostál.

Věří, že se Policii České republiky podaří pachatele dopadnout. „Určitě bychom nechtěli, aby se Česká republika zařadila mezi banánové republiky, kde pytláci beztrestně ohrožují chráněné druhy zvířat,“ dodává.

Při ohledání místa vědci zjistili, že některé ze zvířat uniklo smrti jen o vlásek. „Na jednom z ok jsme našli chomáč srsti, který svědčí o tom, že nejméně jedno zvíře se do pasti téměř chytilo,“ popisuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Jedna ze smyček byla nastražená na zemi a cílila na končetiny kopytníků. Druhá byla umístěna přibližně ve výšce hlavy. Znamenala tak hrozbu nejen pro zvířata, ale i pro vědce, kteří v rezervaci provádí rozsáhlý biologický monitoring.

Pytlákům přitom zřejmě nejde o zisk atraktivní trofeje. Koně a zubři váží několik stovek kilogramů a po úzké stezce vyšlapané zvěří, která je schůdná jen pro pěší, by bylo nemožné podle ochránců přírody upytlačenou kořist odnést nebo odvézt. „Pokus ublížit našim zvířatům vnímáme především jako snahu ohrozit plánované rozšíření rezervace. O získání pozemků v bývalém vojenském prostoru usilují i různí mafiáni, kmotři a spekulanti. V minulosti jsme čelili opakovaným pokusům o výpalné i nepřímým výhrůžkám,“ sdělil Dalibor Dostál. Pozemky o rozloze desítek hektarů jsou nyní součástí Evropsky významné lokality a proto je nelze komerčně využívat. Někteří spekulanti však počítali s tím, že z ploch bez potřebné péče časem zmizí většina ohrožených druhů, hranice chráněného území se posune a pozemky pak bude možné komerčně zužitkovat. Záchrana ohrožených druhů rostlin a živočichů s pomocí pastvy velkých kopytníků však tyto záměry znemožnila.

Případ bude mít odezvu i v zahraničí. Ochranáři totiž objevili nastražená oka ve chvíli, kdy po rezervaci provázeli štáb německých dokumentaristů. „Namísto příběhu se šťastným koncem o tom, jak se podařilo bývalý vojenský prostor proměnit v ráj divokých zvířat, tak bohužel němečtí diváci uvidí reportáž o tom, jak policie v rezervaci vyšetřuje pokus o pytláctví celoevropsky ohrožených živočichů,“ konstatuje Miloslav Jirků.

O zlepšení bezpečnostní situace chce společnost Česká krajina v příštích dnech jednat se zástupci měst a obcí přiléhajících k vojenskému prostoru, s policií i s představiteli kraje. Alespoň částečně by ke zlepšení mohlo přispět sledování exponovaných míst kamerami, nezisková organizace však v současnosti nemá na jejich instalaci potřebné prostředky.

Je to již po třetí, kdy jde vzácným kopytníkům v rezervaci o život, připomínají ochránci. Poprvé ohrozil divoké koně na pastvině u Milovic několik dní po jejich příjezdu neznámý pachatel, když na několika místech zapálil step plnou suché trávy. Zvířata tehdy byla uzavřena v aklimatizační ohradě a neměla možnost uprchnout. Hasiči uhasili plameny jen několik metrů od nich. Podruhé loni na podzim ohrozili koně neukáznění návštěvníci, kteří je i přes zákaz krmili pečivem. Tehdy téměř uhynula klisna Sgurr a její několik dní staré hříbě.

Zdroj: http://www.ekolist.cz

Další informace: http://www.ceska-krajina.cz/