WWF: Další nelegální kácení v amazonské oblasti

Nelegální kácení deštných pralesů v brazilské části Amazonie v letošním roce výrazně stouplo – za první pololetí o 79 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Nelegální kácení Amazonského pralesa na území Brazílie dosud nebylo zastaveno; v letošním roce dokonce výrazně vzrostlo. To podle německé pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF, World Wide Fund for Nature) dokazují aktuální satelitní data. Jenom v červnu bylo v brazilské části Amazonie vykáceno 312,7 km2 deštných pralesů, což bylo o 28 % více než v předchozím roce. Celkově byla míra odlesňování v prvních šesti měsících roku 2011 o 79 % vyšší než ve stejném období roku 2010.

Referent WWF pro Latinskou Ameriku Roberto Maldonado považuje za příčinu razantního nárůstu deforestace připravovanou novelizaci brazilského zákona o lesích. Díky ní by se měly zmírnit podmínky kácení pro majitele půdy a měla by být vyhlášena amnestie pro dřívější nelegální odlesňování. Od té doby, co probíhají debaty o zákoně, který by měl sloužit především hospodářskému růstu, se odlesňování rapidně zvýšilo, tvrdí Maldonado. Pokud by byla změna zákona skutečně schválena, obává se WWF katastrofálních důsledků na světové klima a biodiverzitu.

Vymýcené plochy se využívají především k chovu dobytka a pěstování sóji. Brazílie musí proti nelegálnímu kácení tvrdě zasáhnout, požaduje Maldonado. Přestože se země na klimatickém summitu v Kodani v roce 2009 zavázala, že do roku 2020 zredukuje ničení amazonských deštných pralesů o 80 %, odlesňování opět stoupá.

Zdroj: www.agronavigator.cz, 18. srpna 2011