Už brzy budou moci školky otevírat lesní třídy. A děti trávit více času v přírodě

Lesní třída Lesníček při MŠ Semínko v Toulcově dvoře.

Po dvou letech sledování třídy, ve které předškolní děti tráví většinu času venku, ministerstvo školství rozhodlo, že jsou lesní mateřské školy plnohodnotnou alternativou ke klasickým školkám. Lesní třídy tak budou moci být již brzy oficiálně provozovány v rámci běžných mateřských škol.

„Ministerstvu školství potvrdilo, že děti z lesních školek jsou zdravé a dobře připravené na další vzdělávání,“ uvedla Magdalena Kapuciánová, ředitelka MŠ Semínko, kde pokusné ověřování probíhalo.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nyní ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ještě připravuje poslední doporučení týkající se hygienických požadavků. Podle informací serveru iDNES úřad očekává, že pravidla k tomu, jak zřizovat a provozovat lesní třídy vydá ještě v 1. pololetí tohoto roku. Poté by mohly začít nové lesní třídy při mateřských školách vznikat.

Přestože se stanovisko ministerstva týká pouze lesních tříd v rámci běžných školek, ne samostatných lesních školek a klubů, Asociace lesních mateřských škol toto rozhodnutí vítá. Podle její předsedkyně Terezy Vošahlíkové je to dobrá zpráva nejen pro pedagogy, ale i rodiče, kteří chtějí svým dětem dopřát větší kontakt s přírodou.

Lesní mateřské školy inspirované podobnými zařízeními v Dánsku, Holandsku a Německu vznikly v Česku během posledních sedmi let ze dvou důvodů. Prvním bylo přání rodičů, aby jejich děti trávily více času na čerstvém vzduchu. Druhý důvod byl ryze pragmatický: nedostatek míst ve státních školkách.

V současné době funguje v České republice lesních mateřských školek či klubů přesně šedesát. Od klasických školek se liší především snahou, aby byly děti co nejvíce v přírodě, a to za každého počasí. Jako zázemí jim funguje teepee, jurta nebo statek. O malou skupinku dětí se také několik pedagogů, takže děti mají oproti klasické školce individuálnější přístup.

Zdroj: www.ekolist.cz, 2. března 2013