Výstava LES – Nechte se vtáhnout do příběhu stromů a lidí

Jsou muzea a výstavy, kde návštěvník může leda tak pokorně hledět do vitrín a číst si odborné popisky. A pak jsou výstavy, kde si může sáhnout prakticky na cokoliv, kde nemá čas číst popisky, protože průvodce ho zapojí do příběhu výstavy. Přesně takový je LES, příběh stromů a lidí v Národním zemědělském muzeu na pražské Letné. Na své si přijdou hlavně děti.

Je dobré vědět, že na výstavu se bez průvodce nedostanete. Koncept Lesa je postavený na tzv. storytellingu: výstavou provázejí průvodci, kteří návštěvníkům příběh lesa a lidí vypráví. A jak vysvětluje Václav Kinský, lesník a jeden z autorů myšlenky výstavy, každý průvodce lesní příběh vypráví trochu jinak. „Chtěli jsme, aby si každý z našich vypravěčů objevil svůj vlastní vztah k lesu, aby vyprávěl svůj vlastní příběh lesa,“ říká Kinský.

Lesní výstava je v tom pravém smyslu slova interaktivní. Nečekejte však dotykové obrazovky a multimédiální efekty. Interaktivita Lesa je v tom, že se návštěvníci stanou součástí příběhu, mohou posedět v kanceláři lesního úředníka a prostudovat lesní mpay, stát se lesní zvěří (a k tomu využít vtipné převleky z papíru), mohou si osahat dřevo, listí, půdu. Slyšet zvuky lesa a čekat na bzučení lesní včely. Výkladové pasáže se střídají s chvílemi zklidněného naslouchání lesních zvuků, prostor je i na hru a kreativitu.

Výstava je rozprostřena po dvou patrech muzea a zasahuje i do prostor, kde jsou kanceláře úředníků muzea i kanceláře pronajaté firmám. Návštěvník tak nahlédne i do prostor, kam by se normálně nedostal a může se mu stát, že se na chodbě potká s úředníkem, který si jde umýt hrnek od kávy. Místní si už zřejmě na návštěvníky zvykli, děti svou pozornost upínaly k vypravěčce Lucce.

Lesník Kinský říká, že dnešní lidé o lese skoro nic neví, byť některé děti svými znalostmi umí překvapit . „Výstava má být jakási iniciace, aby se lidé o les začali zajímat. Výstava je abstrakce lesa, vypráví lidem, co les přináší do života lidí, vede je na cestě za bájným stromem,“ říká Kinský.

Výstava je podle něho přístupná pro všechny, děti, dospělé, seniory. Podle mého soudu je příběh lesa hlavně pro děti – ať už na školní výpravě, nebo na výpravě rodinné. Je možné, že vypravěč dokáže příběh podat i pro dospěláky, já soudím jen podle své zkušenosti z vyprávění pro prvňáčky.

Otázka samozřejmě je, jaký má vlastně smysl výstava o lese? Není lepší prostě zajít do pravého lesa? Využít nějaký program lesní pedagogiky, kdy se děti či dospělí o lese baví přímo v lese? Autentičnost pravého lesa na výstavě nezažijete, nepolezou po vás během výkladu lesní mravenci, jak se běžně děje při lesní pedagogice, i zvuky lesa jsou reprodukované.

Pochybností se nabízí řada. Moje zkušenost z výstavy je, že na prvňáčky základní školy, ke kterým jsem se přidal, zanechala vypravěčka Lucka hluboký dojem. Výstava má atmosféru a nápaditá řešení a dokáže oslovit. O tom, že výstava umí zaujmout, svědčí čtyři návštěvnické knihy plné pochvalných vzkazů. Vyplatí se na výstavu zajít. A pak vyrazit do pravého lesa zažít ten vlastní příběh lesa.

Výstava potrvá do 31. března 2016. Příběh lze stihnout za hodinu, lepší si vyhradit alespoň dvě hodiny, jinak si neužijete možnost vyrábět papír či si kreslit. Za zmínku stojí i nová stálá expozice o rybářství, která osloví jak návštěvníka chtivého informací, tak i děti, které se vyřádí na pramičce nebo v bobří chodbě.

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: Martin Mach Ondřej, 15. ledna 2015