Vyrušený tetřev musí sezobat hromadu jehličí, aby získal ztracenou energii

Šumava je oblíbeným místem lyžařů, skialpinistů a turistů. Ti se často – a aniž by to třeba zamýšleli – dostávají do míst, kde žije ohrožený tetřev hlušec. Tento velký pták velmi špatně snáší vyrušování a každá taková příhoda je pro něj ztrátou energie. Správci šumavského a bavorského parku nyní lidem přímo v terénu ukazují, jak velkou hromádku jehličí musí pak tetřev sezobat, aby získal energie odpovídající kostce cukru.

„U nás se obrovsky rozvíjí skialpinismus, potažmo skitouring a také zimní výlety na sněžnicích. Přitom se ale lidé dostávají, třeba i nevědomky, do míst, kde mohou vyrušit tetřeva a tím ho ohrozit. Proto jsme se rozhodli, že našim návštěvníkům budeme představovat tohoto chráněného živočicha v terénu, přímo v místech, kde se vyskytuje,“ říká Michael Grossmann, vedoucí strážců NP Bavorský les.

Koncept této osvěty je přitom velmi jednoduchý. Na skládacím stole trůní vycpaný tetřev a tetřeví slepice, pár map, soubor kamínků, kostka cukru a pytlík jehličí.

„Díky vycpaným ptákům si návštěvníci mohou představit, jak majestátní a krásný tvor je tetřev hlušec a z map se lidé dozvědí, kde se vyskytuje. Pytlík jehličí má návštěvníkům ukázat, kolik ho musí tetřev sezobat, když je vyrušen třeba lyžařem, aby získal energii obsaženou v pouhé kostce cukru. A k čemu ten soubor kamínků od největšího k nejmenšímu? To vám vysvětlíme přímo u nás,“ zve Roland Ertl, strážce NP Bavorský les.

S touto osvětovou akcí vyrazili do terénu loni na podzim němečtí strážci v Bavorském lese. Letos představují návštěvníkům tohoto krásného tvora společně s členy Informační a strážní služby Národního parku Šumava. Návštěvníkům je podobným způsobem představen i bobr evropský, puštík obecný nebo sokol stěhovavý.

Čeští a němečtí strážci budou tetřeva hlušce v terénu společně představovat na konci srpna, konkrétně 27. srpna u Březníku.

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: mmo, 15. srpna 2014,