Vyrážíte na houby? Vezměte si s sebou pytel na odpadky. Určitě něco najdete

Možná i vy patříte mezi smolné houbaře, kteří v lese nikdy nic nenajdou. Nemusíte věšet hlavu. Choďte do lesa dál, jen se místo hub zaměřte na odpadky. „Určitě nepřijdete domů s prázdnou,“ říká Jiří Kolář, který takto „houbařit“ začal loni.

„Vzít do ruky pytel a sesbírat odpady z lesa mě napadla, když jsme loni s dětmi chodili do lesa a viděli, co lidé dokážou v lese zahodit,“ popisuje svůj nápad Jiří Kolář, který se živí jako business mentor. Se svými dcerami rád vyráží do lesa na houby.

„Měli jsme vztek a bylo nám z toho smutno. Do lesa chodíme rádi, je nám tam dobře. Chtěli jsme lesu poděkovat a také víme, že pokud chceme něco změnit ve svém okolí, musíme začít u sebe,“ říká Kolář. A proto chodí na houby s pytlem na odpadky a má zaručeno, že se nikdy nevrátí s prázdnou.

Podle jeho zkušenosti jsou lidé schopni do lesa odnést téměř nemožné věci. „Potkali jsme už například lednici, sedací soupravu, úplně běžné jsou části automobilů. Tyhle věci do igelitového pytle nestrčíte. To je dobré řešit se správcem lesa,“ říká Jiří Kolář a dodává, že se s dcerami zaměřuje na PET láhve, sklo, plechovky od nápojů a obaly od pamlsků. „Jsou to skladné kousky a dají se pak vyhodit ve městě do tříděného odpadu,“ říká Kolář.

Pokud se vám nechce chodit po lese s plastovým pytlem na odpadky, můžete si na sbírání odpadků pořídit tašku jezevce Jonáše.

Pokud byste se chtěli při uklízení spojit s dalšími lidmi, dostat dobré rady ke sbírání a vybavení, zapojte se do kampaně Ukliďme svět!

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: mmo, 13. srpna 2014