Vojenské lesy a statky zvou žáky a studenty do mezinárodní soutěže YPEF 2017

Mezinárodní soutěž pro děti a mládež o přírodě, lese a lesnictví YPEF (Young People in European Forests) se opět po roce hlásí o slovo – začne již během ledna. I letos se v České republice uskuteční v režii lesnických a vzdělávacích institucí. Jednou z nich jsou Vojenské lesy a statky ČR, s. p. Lesní pedagogové z VLS  připravují místní kola soutěže na Příbramsku, Českokrumlovsku i Karlovarsku a Olomoucku, ale také na Liberecku. Nově se tříčlenná družstva mohou zúčastnit místních kol u VLS také v Klášterci nad Ohří, Podbořanech na Ústecku a v Plumlově na Vyškovsku. VLS uspořádají místní kola již potřetí a potřetí jich bude více než v loňském roce. Soutěž YPEF 2017 se uskuteční u VLS ve dnech 23. až 31. ledna 2017.

„V roce 2015, kdy jsme se jako podnik stali partnery soutěže, proběhly u VLS dvě místní kola v režii našich lesních pedagogů, loni jich bylo pět a na ročník v tomto roce plánujeme o tři více. Hlavní nápor bude na Janu Hynkovou z karlovarské divize, kde byl již loni zájem o soutěž ze strany místních škol enormní. Plánujeme v okolí hned tři místní kola v Karlovarském, ale i v Ústeckém kraji,“ uvedl vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům. V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To se uskuteční tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

„Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do evropské země, která je členem mezinárodního výboru YPEF, kde bude reprezentovat ČR v kole mezinárodním. Termíny a místa konání budou upřesněna později,“ doplnil Jan Kobr.

Do místních kol YPEF 2017 se mohou žákovská a studentská družstva hlásit elektronicky na adrese www.ypef.cz, bližší informace o místních kolech u VLS získají na webu http://www.vls.cz v sekci „VLS vás zvou,“ kde jsou také kontakty na organizátory jednotlivých kol – podnikové lesní pedagogy.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti.

Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Vojenské lesy a statky ČR jsou partnerem YPEF od roku 2015, soutěž podporují nejen finančně, ale tým podnikových lesních pedagogů se podílí také na organizaci místních kol.

YPEF 2017 u VLS

26.1. 2017 divize Horní Planá, organizuje Jiří Flíček ml.
25.1. 2017divize Hořovice, organizuje Petra Večeřová
23.1. 2017 divize Karlovy Vary – kolo Klášterec n. O, organizuje Jana Hynková
25.1. 2017 divize Karlovy Vary – kolo Karlovy Vary, organizuje Jana Hynková
27.1. 2017 divize Karlovy Vary – místní kolo Podbořany, organizuje Jana Hynková
31.1. 2017 divize Lipník nad Bečvou, organizuje Romana Klevarová
24.1. 2017 divize Mimoň, organizuje Eva Zikmundová
25.1. 2017 divize Plumlov, organizuje Jiří Fusek

Zdroj: Tisková zpráva VLS

Více informací: http://www.vls.cz , http://www.cesles.czhttp://www.ypef.cz