Velké šelmy se vrací. Evropa se připravuje na soužití s vlky, medvědy a rysy

Velké šelmy se v Evropě po mnoha letech vrací do volné přírody. To je výborná zpráva pro všechny ochránce přírody, méně dobrá ale může být pro vlastníky pozemků nebo chovatele dobytka. Evropská komise se snaží najít cestu, jak by vedle sebe mohli žít lidé i velcí masožravci. Pomoci by tomu měla Platforma pro soužití šelem a lidí.

Přestože stav biodiverzity v Evropě je hodně daleko od ideálu a téměř čtvrtina evropských druhů je podle Evropské komise blízko vyhynutí, skupině velkých šelem se překvapivě daří velmi dobře. Alespoň jeden druh z pěti heraldických šelem evropské přírody – medvěd hnědý, vlk, rosomák nebo rys – dnes žijí nejméně v 21 členských zemích EU.

Po desítkách let poklesu populací volně žijících šelem se v posledních letech naopak jejich množství prudce zvyšuje. Například populace medvěda hnědého rostla mezi lety 2005 až 2012 tempem 1 % za rok na přibližně 17 tisíc jedinců. Ve Skandinávii se populace zdejších medvědů zdvojnásobila. Dnes jich na severu Evropy žije necelých dva tisíc jedinců, zatímco v roce 1930 jich bylo pouhých 130 kusů. Více zde:

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: Hugo Charvát, 11. června 2014