Velká zvěř přispívá k rozmanitosti lesa – „seje“ vzácné rostliny

Pokud se v lese přemnoží divoká prasata, srnci a jeleni, znamená to pro les velké škody na křovinách a mladých stromech, ale také obohacení, co se týče většího výskytu travin a bylin, píše server ScienceDaily.

Výzkumníci z francouzského institutu pro environmentální studie (Cemagref) zaznamenali, že na početnosti nabývající populace divokých prasat, srnců a jelenovitých má kromě škod na lesních porostech i pozitivní vliv na krajinu. Před desetiletími nebylo po vysoké a černé zvěři v otevřené přírodě provincie Haute-Marne vidu ani slechu. Nyní se jim v důsledku částečného hájení daří lépe, a co víc, výrazně přispívají k šíření semen rostlin. Epizoochorie, jak se transport semen rostlin s pomocí živočichů označuje, se ukazuje jako velmi užitečná pro minimálně čtyři desítky travin a bylin, které se v oblasti provincie po dlouhé roky nevyskytovaly.

Jako nejschopnější šiřitelé travin a bylin se podle vědců jeví divočáci. Dvouvrstvá srst s vnějšími tuhými štětinami drží dobře semena i po dlouhou dobu na rozdíl od krátké a hladké srsti jelenovitých. Kanci navíc sami „zasívají“ semena, když se válí v mokřinách kališť, a vyčesávají je ve světlých lesích, když se třou o stromy při údržbě kůže, nebo rozprašují na okrajích polí, kde hledají potravu v oranici.

Článek byl uveřejněn na serveru ScienceDaily 25. 2. 2011 pod názvem „Large Forest Animals Contribute to Plant Diversity“.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velka-zver-prispiva-rozmanitosti-lesa-seje-vzacne-rostliny, 10. března, 2011