V rezervaci velkých kopytníků se letos narodilo již šest zubřích mláďat, nejvíce od jejího založení

Již šest zubřích mláďat se letos narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Unikátní rezervace tak zaznamenala nejvyšší přírůstky zubrů od svého založení v roce 2015.

„V některých letech se zubří mláďata rodila ještě během léta, takže počty přírůstků nemusejí být konečné. U zubřích samic se březost do poslední chvíle velmi špatně rozeznává, takže se počet narozených mláďat nedá předem odhadnout,“ uvedl Dalibor Dostal, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. U zubrů podle něj občas dochází také k podzimním porodům.

V současné době žije v lokalitě stádo 26 zubrů, včetně letošních mláďat. Populace se vyznačuje velkou genetickou pestrostí. Dospělá zvířata pocházejí z celkem pěti polských rezervací, včetně slavného Bělověžského pralesa, ale také z Národního parku Zuid Kennemerland v Nizozemsku.

„V příštích letech lze očekávat nárůst každoročního počtu mláďat, protože nyní plně dospívají mladé samice dovezené na podzim roku 2017 z Bělověže,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Podle původních plánů měla pětice bělověžských samic v roce 2017 přijet již do dokončené rezervace. Ta kvůli administrativním průtahům ale stále zůstává nedokončená. Díky podpoře veřejnosti se na její dokončení podařilo získat již 1,7 milionu korun, ochranáři nyní, v rámci pokračující veřejné sbírky, potřebují získat posledních 300 tisíc korun.

Přírůstky zubrů narozené v bývalém vojenském prostoru v předchozích letech se již staly součástí dalších rezervací. Letos v lednu tři samice pomohly založit nový chov u města Rokycan, na západě České republiky, zubří samec odjel do Nizozemska. Další transporty mladých zubrů do zahraničí se připravují v příštích letech.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru v roce 2015. Spolu se stádem zubrů tam žijí také dvě stáda divokých koní a stádo zpětně šlechtěných praturů. Lokalita se stala první rezervací na světě, kde se objevily všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy.

Ochranářská společnost Česká krajina v současnosti pořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek by měl dokončení světově unikátní rezervace financovat. Veřejnost může posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777. Případně přes dárcovský portál Darujspravne.cz/krajina nebo nákupy přes portál givt.cz/ceska-krajina. Nově také na e-shopu http://www.zelenadomacnost.com/.

Kontakt: Dalibor Dostál, e-mail: dalibor.dostal@ceska-krajina.cz, tel: 420 606 635 303

Zdroj: Česká krajina, o. p. s., tisková zpráva

Foto 1: autorské právo https://cz.123rf.com/profile_lightpoet

Foto 2: autorské právo https://cz.123rf.com/profile_kwasny221