Tag Archives: pes

O pejskovi, kočičce a jiných krvežíznivých bestiích

Celkem 20 412 zvířat, která se ocitla v nouzi a potřebovala pomoc odborníků, zatím v tomto roce přijaly záchranné stanice Národní sítě záchranných stanic. Tu koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Z tohoto počtu bylo 7229 zraněných. Přičemž jako nejčastější příčinu zranění identifikovaly záchranné stanice nikoliv střet s dopravním prostředkem, jak tomu bývalo dříve, nýbrž pokousání!

První letošní mládě zajíce v Praze muselo být utraceno, mělo ukousnuté zadní běhy

Zajíci už mají jaro. Na polích, loukách, ale i ve městech uprostřed sídlišť či na zelených ostrůvcích kruhových objezdů můžete najít několikadenní mláďata zajíců evropských. Právě v zástavbě jim ale hrozí nebezpečí, se kterým si jejich maskovací strategie neporadí. Na volno pobíhající psy a kočky jsou jejich zhoubou. První letošní mládě, co řešila Pražská zvířecí záchranka už 8. února, muselo být kvůli vážnému stavu utraceno.

Využití psů v boji s africkým morem prasat

Populace divokých prasat je nejvýznamnějším rezervoárem afrického moru prasat (AMP), který ohrožuje produkci prasat domácích a export vepřového masa a výrobků z něj. První výskyt AMP na území ČR byl potvrzen u dvou uhynulých divočáků v katastrálním území Přítluky u Zlína v červnu 2017. Ohnisko se podařilo zlikvidovat, avšak vzhledem k současné situaci v Evropě lze očekávat opětovný výskyt AMP v ČR. Proto se hledají další metody omezení jeho šíření.