Reportáž: Do lesa s lesníkem 2012

V Kunratickém lese a Klánovickém lese  dva dny ozývaly slavnostní fanfáry trubačů na lesnice a vítaly tak návštěvníky 4. ročníku akce o lese a lesnictví  DO LESA S LESNÍKEM.  Pražští lesníci připravili  pro školy i veřejnost program plný tvoření, informací, ale i neobvyklých zážitků a hrátek na téma les a lesnictví. ¨

Program slavnostně zahájili ve středu 16. května společně zástupci města, ministerstva zemědělství a Lesů hl. m. Prahy. Otevřeli pro příchozí lesní stezku, na které mohli celé dva dny návštěvníci zažít lesníkův den. Společně se sázely nové stromky, pozoroval kůrovec, měřila se výška a průměr stromů nebo se vyhledávalo v lesnických knihách a mapách. Velkému zájmu se těšilo stanoviště dřevorubce. Tradičně nechyběl ani kůň, který je stále ještě pomocníkem lesníků. Nejmodernější techniku zastupoval stromový tomograf, kterým pražští lesníci zjišťují aktuální zdravotní stav stromu bez jeho poškození. O předvedení jeho práce byl veliký zájem nejen ze strany veřejnosti, ale i odborníků z městských částí.
Hitem letošního ročníku byla řezbářská a truhlářská dílna studentů střední školy umělecké a řemeslné, ale i stanoviště o včelách a včelaření s proskleným včelím úlem.
Také další doprovodné aktivity lákaly. Zdatní účastníci se nebáli řezat dříví ruční pilou, někteří i na čas, tvořiví zase vyráběli v malé výtvarné dílničce.

„Akce byla součástí „Týdne lesů“, během kterého probíhají na celém území ČR  lesnické programy pro laickou veřejnost pod vedením lesníků – lesních pedagogů. Snažili jsme se připravit takový program pro děti i dospělé, abychom co nejvíce přiblížili a vysvětlili jednotlivé práce v lese.“ řekl Václav Kroutil, ředitel pořádající organizace.

Na zajištění akce se podílely Lesy hlavního města Prahy, Hlavní město Praha,  Ministerstvo zemědělství ČR, Ústav pro hospodářskou úpravu lesa Brandýs nad Labem, Vojenské lesy a statky a Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v.v.i., Střední škola umělecká a řemeslná Praha – Nový Zlíchov, Vyšehradští včelaříci.

Zdroj: http://www.lesypraha.cz/, 1. června 2012