Semenný rok smrku

Poradna QASemenný rok smrku
xstasta1 zeptal se před 7 roky

Dobrý den,
kdy byl poslední semenný rok smrku? Kdy bude nejspíš další semenný rok smrku? Když se plánuje obnova smrku na stanovištích 5S a 6S podrostním způsobem, je vhodné udělat první seč rok před semenným rokem?
Předem děkuji za vaši odpověď.

1 Odpovědi
administrator Personál odpověděl před 7 roky

0
Dobrý den,
poslední semenný rok smrku byl v roce 2015. V minulosti lesníci tři až čtyři desetiletí zpět počítali se semennými roky u smrků v rozmezí sedmi až dvanácti let. Posledních deset až patnáct let se perioda zkrátila na dva až tři roky. Nelze ale semenný rok předpovědět přesně. Na druhé straně lze již na jaře odhadnout podle síly kvetení a množství pylu, jaký bude ten daný rok úroda.
 Smrk ale v podstatě plodí slabší úrodu semen každý rok, což je vhodné pro plánování přirozené obnovy. Na živných stanovištích 5S a 6S, která jsou náchylná k zabuřenění, je nutné postupovat mírným procloňováním, do zakmenění 0,7. Silněji pak při objevení prvních semenáčků, které se na ploše téměř jistě objeví do tří let. Důležitější než vyhmátnout pravý semenný rok, je udržení půdy v zástinu a zabránit tak rozvoji buřeně, která prakticky přirozenou obnovu znemožní.