Prvňáčci pomáhali lesům růst
Jak vypadá mnohonásobně zvětšený lýkožrout nebo motýl, kolika let se dožil strom, co nebo koho můžeme spatřit na procházce v lese nebo jak se správně sázejí malé duby, to všechno a ještě víc se dozvěděli prvňáčci, kteří v pondělí 16. května navštívili Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, ve Strnadech.
Děti z 1. B. pražské ZŠ Litvínovská 500 pod vedením paní učitelky Renáty Podlešákové přijely do Strnad v rámci Týdne lesů, jehož motto pro letošní rok zní Obnova lesa – pomáháme lesům růst. Žáčky nejdříve přivítal ředitel VÚLHM Bohumír Lomský, promítl jim obrázky stromů a zvířat, které mohou potkat v lese a při té příležitosti si vyzkoušel i jejich znalosti přírody.
Poté se podívali do odborné vědecké knihovny, kde jim vedoucí LIC Jan Řezáč převyprávěl příběh pastevce ovcí, který každý den sázel v pustině stromy. Díky jeho úsilí se kraj změnil k nepoznání – příroda se obnovila, vrátili se tam lidé a začali opět normálně žít. Příběh je z novely Muž, který sázel stromy od francouzského spisovatele Jeana Giona.
Pak se děti vypravily na pracoviště Lesní ochranné služby. Zde si zkusily práci s mikroskopem, pod kterým si prohlédly detaily semínek a jehličí. Na speciální obrazovce pro změnu viděly mnohonásobně zvětšené brouky a motýly.2020
Kvůli deštivému počasí se venkovní program přesunul pod střechu. To ale děti neodradilo od toho, že si zasadily mladé duby. Zatím do květináčů, ale po nějaké době je přesadí na venkovní plochu. Dále se hravou formou dozvěděly, jak se pomocí letokruhů na výřezech dřeva vypočítá věk stromů a jak se počítá průměr kmene.
Ve výtvarné dílničce se děti díky maskám proměnily ve hmyzí škůdce lesa a každý dostal dřevěnou medaili, na kterou si mohl nakreslit vlastní motiv z přírody.
Týdny lesů se v ČR konají od roku 2008. Jsou příležitostí pro veřejnost navštívit les společně s lesníky a porozumět hospodaření v lese a jejich práci.
Marta Čížková