Panenská příroda. Spekulanti se na ni jen třesou

Botanik Rudolf Hlaváček a zoolog David Fischer nepovažují možnost úplného zpřístupnění Brdských lesů za zrovna šťastný nápad, po desítky let veřejnosti nepřístupný prostor je podle nich ojedinělý a roste v něm mnoho vzácných rostlin (např. ohrožená masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá, ostružník brdský, rostlina, která se do okolí rozšířila odtud ) a žije řada chráněných zvířat. Nejcennější na území na hranici Středočeského a Plzeňského kraje jsou takzvané nezalesněné plochy, které by po odchodu vojáků mohly postupně vymizet.

Oba přírodovědci se hlavně obávají, aby se hned po zpřístupnění Brd nezačalo se spekulací s pozemky a postupné přeměně panenské krajiny na turistickou destinaci se sítí hotelů, kde louky budou nahrazeny golfovými hřišti. David Fischer má podezření, že za náhlým stažením armády z prostoru, který užívala od roku 1927 jako dělostřeleckou a později i leteckou střelnici, stojí politika. „Spekulanti se jen klepou, jak z újezda udělají rekreační obast, je to nesmírně atraktivní místo čtyřicet minut od Prahy,“ vidí Fischer černě budoucnost evropsky významné přírodní lokality. Brdy jsou, stejně jako zbývající čtyři vojenské prostory, jakousi přírodní rezervací.

Armádní střelby a průjezdy těžké techniky jednou za čas krajině neškodí, ale podle odborníků vytváří zajímavé oblasti plné zvířat, které by v nich za normálních okolností nebyly. „Díky tomu je v Brdech výborná populace raka kamenáče nebo plazů, obojživelníků, ryb, čolků, ptáků a hmyzu, teplomilných druhů, které by normálně v této nadmořské výšce jinak nežily,“ vypočítává Fischer. „Přispívá k tomu mimo jiné, že v Brdech neexistuje zemědělství, takže se do krajiny nedostávají hnojiva, když se rozvodní potok, nikomu to nevadí,“ dodal zoolog Hornického muzea.

Oslovení odborníci a starostové se shodují, že by pro Brdy bylo nejlepší, kdyby se s otevřením veřejnosti staly chráněným územím, nejlépe národní rezervací. Souhlasí s tím i Miroslav Králík ze středočeské oblasti Klubu českých turistů nebo šéfredaktor odborného magazínu Horydoly.cz Jakub Turek.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, 7. března 2011, autor: P. Eichler