Nemilosrdný osud jezevců: čím je větší konkurence, tím dříve dospějí – a také umřou

Život strávený rvačkami o samice se neblaze projevuje na délce života jezevců. Mladí samci, kteří vyrůstají obklopeni konkurencí starších jedinců, sice pohlavně dříve dospívají, ale dožívají se v průměru kratšího věku. Potvrzují to výsledky pětatřicetiletého výzkumu zoologů z Exeteru.

Jezevec lesní je široce rozšířený druh napříč mírným pásmem Evropy a Asie, přesto se o jeho chování mnoho neví. Na vině je jeho poněkud skrytý způsob života. Jezevčí tajemství se rozhodli před 35 lety poodhalit zoologové z univerzity v Exeteru. Jejich bádání přineslo nečekané závěry. Zjistili, že mladí samci na lokalitách s vyšší početností jezevců, a tudíž i s vyšší konkurencí, dospívají dříve.

To by samo o sobě nebylo až tak neobvyklé, snaha dospět co nejdříve poskytuje konkurenční výhodu při získávání samic. Jenže tito za rozmnožováním chvátající samci umírají o poznání dříve než ti, kteří žijí v oblastech, kde je vnitrodruhová konkurence malá. Jezevci, kteří žijí „na samotě“, mají jiné priority. Dříve, než o shánění samic se starají o vlastní výživu. Tam, kde nehrozí konkurence starších a zkušenějších jezevců, si mohou dovolit nepospíchat.

Christopher Beirne z cornwallského Centra ekologie a ochrany přírody, hlavní autor studie, k tomu dodává: „Mladým samcům, kteří si mohou dovolit upřednostnit zajištění vlastní pohody před rozmnožováním, se investice začne v pozdějším věku vyplácet. Stárnou pomaleji.“ Dává to i odpověď na otázku, proč i samice jezevců obecně stárnou pomaleji. Nejsou totiž nijak ovlivněny hustotou populace, a proto se mohou o sebe dobře starat.

Britští jezevci se průměrně dožívají třinácti let a jejich stárnutí definovali zoologové jako postupný úbytek hmotnosti v pokročilejším věku. Ten indikuje pokles fitness i šancí na úspěšnou reprodukci.

„Je to podobné jako u lidí, kteří když stárnou, hubnou,“ říká Andrew Young, zoolog z exeterské univerzity. „Naše studie navíc dává zajímavý náhled na život řady jiných živočichů. V přírodě je totiž poměrně časté, že samci stárnou dříve než samice a dosud jsme netušili proč.“

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: Radomír Dohnal, 16. července 2015