Na vodní ptactvo pouze s ocelovými broky

Zákon o myslivosti nám zakázal používat od 1. ledna 2011 při lovu vodního ptactva náboje s olověnými broky. Na toto téma bylo již publikováno nemálo odborných článků a pojednání.

Základní chybou našich zákonodárců však bylo, že opět někdo byl papežtější než papež a vypustil ze znění zákona přijatého v ostatních zemích tři slovíčka: „v okolí mokřadů“. Díky tomu se musí používat neolověné broky vždy při lovu vodního ptactva. V zahraničí jen v okolí mokřadů. Co nám to všem myslivcům přinese za problémy buď nevěděl, a nebo si to naopak přál?

Nyní máme jednu loveckou sezonu za sebou a informace o lovu ocelovými broky jsou tak rozdílné a protichůdné, že se mi tomu ani nechce věřit.  Pokusím se to trochu shrnout.

Dobří střelci tvrdí, že když střílí na běžnou mysliveckou vzdálenost (jsou vidět plováky), nevidí příliš rozdíl a kachny se po zásahu zlomí velice dobře. Avšak ty zázračné zásahy na vzdálenost 60 až 100 metrů patří minulosti. Ocelový brok na to prostě nestačí a i očividně zasažená zvěř odlétá hodně daleko spředpokladem, že uhyne, ale bez možnosti dohledání a zhodnocení zvěřiny.

Sváteční a méně zkušení lovci, a ti co střílí na nesmyslné vzdálenosti, tvrdí, že jsou ocelové broky na … (na nic). Ale oni většinou netrefovali ani broky olověnými a většinou nevěděli, proč chybili a nebo zasáhli. Smutné je, že takových je ale většina. Více zde

Zdroj: http://www.myslivost.cz/, 2.září 2012