Na horách trvá nebezpečí pádu stromů. V Krkonoších hrozí laviny

Na celém území Národního parku Šumava hrozí nebezpečí pádů stromů nebo jejich částí. Správa NP Šumava proto nedoporučuje vydávat se na turistické výlety či na výlety na běžkách do terénu. Též Správa Krkonošského národního parku varuje před nebezpečím při pohybu po Krkonoších. Horská služba v Krkonoších upozorňuje, že platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. 

Horská služba v Krkonoších informuje na svých stránkách, že v úterý a ve středu platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a hrozí uvolnění lavin: Na hřebenech Krkonoš je okolo 190 cm sněhu. Za poslední sněžení napadlo okolo 145 cm nového sněhu. Ten padal za působení silného nárazového Z až S větru ( v nárazech až 30 m/s), který přemístil nový a volný sníh na závětrné strany, kde se vytvořily sněhové polštáře a tvrdé desky. Hrozí uvolnění lavin z nového sněhu a lavin deskových. Během dne bude nadále sněžit za silného SZ větru. Sněhová pokrývka vykazuje na většině strmých svazích pouze slabou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při minimálním dodatečném zatížení a to na mnoha strmých svazích. Dají se předpokládat samovolné laviny velkých, ale i velmi velkých rozměrů, Které mohou dosahovat dna údolí. Nevstupovat na svahy nad 30°!! Zvýšená opatrnost na svazích nad 25°! Tendence lavinového nebezpečí je setrvávající!

Krkonošský národní park a Národní park Šumava vydaly také varování pro běžkaře a turisty, aby pokud možno nevstupovali do lesů, protože hrozí pády stromů nebo větví, zatížených mokrým sněhem:

„Pády stromů, větví, nebo zlomy špiček stromů, které už nedokážou unést tíhu těžkého sněhu, hrozí úplně na celém území národního parku Šumava. To nebezpečí je opravdu vysoké a proto nedoporučujeme vyrážet v těchto dnech do terénu,“ vyzývá vedoucí Informační a strážní služby Adam Diviš.

„Pokud i přesto někdo vyrazí třeba na běžky, je nutné dbát zvýšené opatrnosti anebo volit výpravy do míst mimo lesní porosty. Také je třeba počítat s tím, že některé části upravovaných běžeckých stop jsou zaváté a tudíž špatně prostupné,“ dodává.

Kvůli velké sněhové pokrývce jsou nepřístupné i některé turistické cíle. Není možné projít například Tříjezerní slať, Jezerní slať je přístupná pouze k vyhlídce a z důvodu bezpečnosti je uzavřena i Chalupská slať. Od pondělního odpoledne je veřejnosti uzavřený jelení výběh v Návštěvnickém centru Kvilda.

„Zde panuje stejné nebezpečí, jako ve volném terénu, tedy vážně zde hrozí pády stromů nebo větví. Podobné je to i na přístupové cestě k výběhu s rysy. Naproti tomu výběh s vlky v Návštěvnickém centru Srní je veřejnosti stále přístupný. Ale i zde je na místě opatrnost, hlavně pří pohybu po dřevěných konstrukcích, ostatně jako všude jinde,“ vysvětluje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Sněhová nadílka způsobila omezení provozu také v zařízeních Národního parku Bavorský les, kde jsou do odvolání uzavřena návštěvnická centra Haus zur Wildnis v Ludwigstahlu a Hans-Eisenmann Haus u Neuschönau.

„Pokud v nadcházejících dnech míříte na Šumavu automobilem, nezapomeňte s sebou kompletní zimní výbavu. Samozřejmostí je lopata na sníh a také sněhové řetězy, které je ale nutné použít dříve, než s vozidlem zapadnete,“ upozorňují zástupci Národního parku Šumava.

Vzhledem k vývoji počasi varuje Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) před nebezpečím při pohybu po Krkonoších. Mokrý sníh na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše.
„Obdobná situace je ale po celých horách. Návštěvníkům hor doporučujeme zvážit výlety lesními porosty a nevstupovat pod zavěšené či nahnuté stromy zatížené mokrým sněhem. Pochopitelně ani na řadě míst nebudou projeté běžecké stopy, protože nejprve musí být cesty zprůjezdněny. S ohledem na předpověď počasí může tato situace trvat i několik příštích dní,“ podotýkají zástupci Krkonošského národního parku na webových stránkách.
               http://www.npsumava.cz
               http://www.krnap.cz
Ilustrační foto: 123 RF, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_msnobody