Lesy ČR podpořily digitalizaci odborných časopisů z oblasti lesnictví a myslivosti

Časopisy Lesnická práce a Svět myslivosti byly digitalizovány. Jsou tak díky podpoře státního podniku Lesy ČR zdarma k dispozici na lesnicko-dřevařském a mysliveckém webu www.silvarium.cz v digitálním archivu sekce Časopisy.

Měsíčník Lesnická práce přináší lesníkům odborné informace od roku 1922, Svět myslivosti čte myslivecká veřejnost od roku 2000. „Všechna čísla jsou nyní vložena do digitálního archivu a zpřístupněna veřejnosti,“ uvedl obchodní ředitel státního podniku Lesy ČR Radovan Srba. Podle něj je zejména časopis Lesnická práce vyhledávaným zdrojem informací, a to jak provozních lesníků, tak i vědeckých pracovníků nebo studentů lesnických škol a přírodovědných oborů. Zpracovaná data jsou zobrazována prostřednictvím programu Kramerius, který podporuje Národní knihovna a umožňuje interaktivní a jednoduchý přístup uživatelů k vyhledávaným datům. Data z obou periodik budou postupně doplňována s určitým zpožděním vůči aktuálnímu vydání.

Celkem bylo barevně naskenováno 66 tisíc stran uložených v obrazové a následně i textové podobě. Návštěvníci digitálního archivu tak nemusí jen prohlížet jednotlivá čísla časopisů, ale také fulltextově vyhledávat – například konkrétní články nebo autory, ale i slova, části vět, názvy či hesla. Stránky je možné převádět do textových formátů i PDF. „Vyhledávání je výrazně pohodlnější než listování v tištěných časopisech. Věřím, že novou službu ocení jak kolegové lesníci, tak i ostatní, tedy laici i odborná veřejnost, kteří se v archivu časopisů začtou,“ dodal Srba.

Jak uvedl ředitel nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce Oto Lasák: “Každý, kdo je připojen k internetu, může efektivně a jednoduše pracovat s odbornými lesnickými informacemi, předávanými během bezmála jednoho století. Digitální archivace také umožní snadné uchování informací pro další generace“.

Zdroj: E. Jouklová, tisková mluvčí Lesů ČR, s. p., 16. března 2015