Lesu musíme pomoci, aby se uzdravil, říká kanadský odborník na lesnickou genetiku profesor El-Kassaby

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se v Praze sešel s kanadským profesorem Yousry El-Kassabym, který se zabývá lesnickou genetikou a problematikou spojenou s ochranou přírody. V Česku spolupracuje už přes pět let s Českou zemědělskou univerzitou, která mu dnes udělila čestnou profesuru.

Profesor El-Kassaby se zajímal především o kůrovcovou kalamitu, která zasáhla šumavský národní park. S ministrem Tomášem Chalupou se podělil o své zkušenosti s těmito škůdci z Kanady, kde invaze kůrovců zasáhla lesy v západní části země. Rozsah kalamity, o které hovořil je dvakrát větší než plocha České republiky. „Ekosystémy se umí obnovovat samy, ale to je otázka až tisíce let. Pokud se chceme spolehnout na přírodní procesy, musíme mít luxus času – tisíce, a k obnově přirozené genetické struktury populace lesních dřevin možná až 10 tisíc let,“ říká profesor El-Kassaby.

Podle profesora El-Kassabyho by se mělo proti kůrovci rozumně zasahovat, aby byla zachována rovnováha lesního ekosystému. „Epidemie se vyvíjí a sama se nezastaví, pokud nebudeme aktivní. Máme dva extrémní přístupy, ale cesta vede uprostřed. Musíme najít kompromis a přírodu aktivně chránit,“ vysvětlil. „Je ideální, když se les o sebe dokáže sám postarat. Pokud to ale v kulturních lesích, které člověk na Šumavě vytvořil, v období kůrovcové nákazy nedokáže, musíme mu pomoct,“ dodal profesor El-Kassaby.

Yousry El-Kassaby obdržel na světovém kongresu v Soulu v roce 2010 z rukou korejského prezidenta cenu za celoživotní vědecký přínos v lesnictví. Je profesorem na University of British Columbia (UBC). Od roku 2010 je ředitelem divize lesní genetiky mezinárodní unie lesnických výzkumných organizací IUFRO.

Zdroj: M. Jendeková, tisková oddělení MŽP, 17. října 2011