Lesnický a myslivecký výzkum se představí na dvou květnových výstavách

Hned dvě rozsáhlé výstavy zaměřené na myslivost, lovectví a pobyt v přírodě mohou návštěvníci absolvovat během letošního května. Ta první se jmenuje Národní výstava myslivosti a ve dnech 12. – 15. května 2019 ji hostí brněnské výstaviště. Přesně o týden později, 22. května, začne na výstavišti v Lysé nad Labem již 24. mezinárodní výstava myslivosti, rybářství, včelařství a pobytu v přírodě Natura Viva 2019 a potrvá do neděle 26. května.

Své nezastupitelné místo pro prezentaci má na obou výstavách také věda. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. představí výsledky lesnického a mysliveckého výzkumu v Brně na stánku Ministerstva zemědělství v pavilonu G1. V Lysé nad Labem pak bude mít svůj samostatný stánek v těsném sousedství stánku Českomoravské myslivecké jednoty.

Myslivecký výzkum VÚLHM se zaměřuje například na podporu biodiverzity, dále na africký mor prasat (např. ověřování možnosti rychlého omezení migrace divokých prasat z ohniska nákazy) a také na prevenci a snižování škod působených zvěří a na zvěři při zemědělském hospodaření (pomocí různých druhů plašičů, dronů s optickou kamerou a termovizí atd.)

Doprovodné výstavy v Brně představí příběhy spojené s myslivostí v Čechách. Jedna se bude věnovat prof. Josefu Opletalovi, významnému lesníkovi a pedagogovi Vysoké školy zemědělské v Brně. Součástí Národní výstavy myslivosti 2019 budou chovatelské přehlídky trofejí okresních mysliveckých spolků. Sté výročí si připomene Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

Návštěvníci výstavy v Lysé nad Labem se mohou těšit na unikátní výstavu raritních trofejí daňka evropského, jelena siky japonského a siky Dybowského a na přehlídku shozů z okresních mysliveckých spolků a krajů.

Připraveny jsou také besedy: Beseda o zbraních a zbraňové směrnici Evropské unie a Beseda Hospodářů v krajině o nepůvodních druzích živočichů. Děti si mohou ověřit své znalosti o přírodě a dovednosti na stánku Lesní pedagogiky. Představí se rovněž lovecká kynologie, sokolníci, trubači, vábiči, lukostřelci nebo Spolek chovatelů zajíců.

Bližší informace a program na jednotlivé dny najdete na stránkách

https://www.bvv.cz/narodni-vystava-myslivosti-brno

https://www.vll.cz/natura-viva

red.

Ilustrační foto: 123 RF, autorské právo https://cz.123rf.com/profile_photocech