Kombajny v polích. Pro zvěř není bezpečno
Začínají žně. Už teď je jasné, že je nepřežije řada mladých srn. Ze střetu s lištami rozjetých zemědělských strojů nevyváznou. „Jako malý kluk jsem jezdil s tátou na poli a vždycky jsme museli na traktor montovat sirény. V paměti mám ale srnče, které jsme posekali. Nebyl to příjemný zážitek, srnče nemělo proti sekačce žádnou šanci,“ uvedl Radek Paleček z Horažďovicka.
Dnes je mezi lidmi rozšířený názor, že zemědělci nemusejí používat plašiče. „To není tak docela pravda. Zákon o myslivosti to upravuje jasně a říká, že zemědělec musí použít účinné zařízení. Otázkou je, co je účinné. Existují zařízení, která dokážou zastavit žací stroj. Ale jejich ceny jsou možná v milionech korun,“ konstatoval jednatel Okresního mysliveckého spolku v Klatovech Pavel Martin.
Podle myslivců není plašení zvěře v okamžiku sečení příliš účinné. Srnče totiž neuteče, ale instinktivně se přikrčí a čeká, až nebezpečí pomine. „Zabránit stoprocentně tomu, aby při seči nedošlo ke smrti srnčat, asi nejde. Jde například i o to, jak staré srnče je. Pokud to bude čerstvé mládě, srna jej bude chránit před predátory a nebude k němu příliš chodit. A ono ještě neumí utéct. Nám se nejlépe osvědčuje spolupráce se zemědělci. Ti nám řeknou, kde budou sekat, a my pole projdeme. Dají se instalovat různé plašiče, a tak jsou srny rušeny a mají čas odvést mláďata do bezpečí,“ doplnil Martin. „Důležité ale je, aby se nestalo, že zemědělci nahlásí, že budou sekat například ve středu za lesem a nakonec pojedou v úterý nad rybník. Víme, že bohužel ne všude funguje spolupráce úplně idylicky. Nicméně bez ní to nejde,“ dodal jednatel.
Dohoda s myslivci
S myslivci spolupracují například v Dolanech. „Jsme dohodnutí, že jim předem řekneme, kam pojedeme sekat, a oni si den předem pole projdou se psy. Srny tak mají čas si mladé odvést do bezpečí,“ řekl Deníku zemědělec Josef Balín z Rolnického družstva Úhlava-Dolany.
Dobrou zkušenost mají například myslivci v Plánici. „Pracoval jsem v zemědělství, takže jsem obtelefonoval všechny zemědělce, kteří u nás hospodaří, a musím říci, že nám letos všichni dali vědět, kdy budou kde kosit. V předchozích letech to vždy tak růžové nebylo. Musíme si uvědomit, že dnešní stroje mají záběr devět metrů a rychlost 15 kilometrů v hodině. Zvěř by prostě neměla šanci. Matka potřebuje skutečně minimálně 24 hodin na to, aby odvedla mládě z porostu. Používáme zradidla, což jsou látky, které páchnou jako šelma a před nimiž zvěř uteče. Ze zkušenosti bývalého agronoma vím, že plašičky na strojích nefungují. Zvíře se přikrčilo a pak bylo posekáno. Je lepší pole projít a dát na něj pachová zradidla,“ přiblížil místopředseda mysliveckého spolku Plánice Milan Vojta.
Zdroj: www.agris.cz, autor: Rostislav Kutěj, 30. června 2014