Jezevec lesní (Meles meles)

Jezevec lesní je šelma z čeledi lasicovití. Obývá kromě severní Skandinávie celou Evropu, Krétu, Malou Asii a odtud až na Dálný východ.
Na našem území je největší lasicovitou šelmou. Váží 10 až 20 kg, dlouhý je až 85 cm a s ocasem se jeho délka přibližuje k metru. Má téměř bílou hlavu, přes oči má široké černé pruhy. Srst je žlutošedá s černými a bílými konci., hrubou a štětinatou. Došlapuje na celá chodidla (ploskonožec) a tlapy má opatřeny pěti velkými drápy. Uši má malé.

Bydlí převážně v lesích. Aktivní je v noci, kdy se vydává na lov. Rád si smlsne na žížalách, plžích, hmyzu a jeho larvách, ptačích mláďatech a také vejcích, prokládá to různými plody a semeny, nepohrdne ani mršinou. Jako jedna z mála šelem loví i ropuchy.

Jezevec je geniální stavitel. Jeho doupěti se říká hrad, a bývá velmi rozlehlé. Chodby o průměru až čtvrt metru sahají do hloubky pěti metrů a v několika patrech nad sebou se kříží. Můžou dosáhnout délky padesáti až sta metrů a jezevci je obývají po řadu generací. Někdy se v nich sami nevyznají, což rádi využívají například lišky nebo divocí králíci. Jezevec je velmi čistotný, nory udržuje v čistotě a obzvlášť se stará o pelech, který pravidelně vyměňuje a větrá na povrchu. Záchod mívá mimo brloh.

 Dožívá se až patnácti let, průměrný věk se ale pohybuje od tří do pěti let. Potkáte-li ho, máte štěstí, protože je téměř nespatřitelný. Více zde:

Zdroj: https://www.facebook.com/lesycr.cz, 26. září 2014