Jan Stráský dnes skončí ve funkci ředitele Správy Národního parku Šumava

Od prvního července dochází na křesle ředitele Správy Národního parku Šumava k rošádě. Jana Stráského střídá jeho náměstek Jiří Mánek. Jan Stráský se chystá na dovolenou do Chorvatska. V létě se těší do Vysokých Tater.

Poslední pracovní den tráví ve své funkci zatím ještě ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský.
„Poněvadž dnes je poslední den, kdy mohu podepisovat v roli ředitele, nestačím se divit, kolik toho zbylo. Trochu je to tím, že včera jsme celý den strávili na jednání Rady Národního parku Šumava a pošta zůstala na dnešek. Moc toho dnes ještě novému řediteli nepředám, ale pár akutních věcí ještě vyřídit musím,“ popisuje Jan Stráský.
Ve žhavém křesle ředitele parku strávil necelých 17 měsíců.
„Nenechávám tu snad žádné resty, ale mnoho záležitostí, které jsou v nejbližších dnech k rozhodnutí. Probíhají třeba složitá jednání o dostavbě soví voliéry, která se letos v lednu zřítila a dobíhá termín procesu uvolnění Luzenské cesty na Modrý sloup,“ říká Jan Stráský.
Od pondělí již si bude užívat volna.
„Již dnes večer odjíždím na týden do Chorvatska, což bylo dlouhodobě plánováno. Plánování dalších prázdninových dnů mne teprve čeká, na to dosud nebyl čas ani důvod. Pár dnů ukousne předávání agendy na Parku. Určitě počítám na konci prázdnin s návštěvou Vysokých Tater,“ prozrazuje Jan Stráský.
Další povinnosti ho čekají ve funkci předsedy Klubu českých turistů, kterým je od roku 2006.
„Samozřejmě jsem tuto funkci víc než rok zanedbával a většinu úkolů přenášel na své místopředsedy. Jeden úkol, který nás v létě čeká je radostný: o letošních prázdninách po osmileté přípravě začneme stavět turistickou chatu na Lysé hoře,“ uvádí.
I když odchází z čela vedení Národního parku Šumava, dění na Šumavě se bude dál účastnit na té nejvyšší úrovni. I na přání Tomáše Chalupy, ministra životního prostředí ČR a svého nástupce Jiřího Mánka se stane členem Rady Národního parku Šumava.
„Národní park Šumava čeká vytvoření Plánu péče na období po roce 2013, kde má Rada zákonem stanovenou roli. Bylo by nanejvýš užitečné, kdyby Plán péče zahrnoval souhrnnou vizi Šumavy v oblasti ochrany přírody, rozvoje území, života šumavských obyvatel i nabídky pro návštěvníky. Předcházet tomu bude příprava nového Návštěvního řádu, který musí platit od 1. ledna 2013 a v jehož přípravě a schvalování má rovněž Rada nezastupitelnou roli,“ vysvětluje Stráský.
Svou misi v čele Národního parku Šumava hodnotí jako úspěšnou.
„Po bitvě často kdekdo ví, že měl stát jinde a střílet jinam. Většinou to není k ničemu, poněvadž shodné situace se neopakují. Určitě ale mohu říct, že není nic z událostí uplynulého roku a půl, co by mne vedlo k většímu či menšímu váhání při převzetí této funkce před půldruhým rokem,“ doplňuje Jan Stráský.

Jeho nástupce Jiří Mánek má pro svého předchůdce jen slova uznání a chvály. „Jeden a půl roku po boku ředitele Stráského bylo pro mě školou. Obdivuji jeho schopnosti jednat s lidmi laskavou srozumitelnou formou, v případě nutnosti i razantně tvrdou, avšak vždy korektní,“ říká Mánek.

Jan Stráský mu předal i agendu problémy, které na Národním parku řešil. „Je jich ke dvěma stovkám O každé kauze si pan ředitel Stráský vedl stručný, avšak pečlivý diář. To je systém, který si chci osvojit. Mezi předávané patří například příjemné akce jako je spolupráce s Gruzií, výstava Šumavy ve Vídni, až po velmi složité jako jsou převody pozemků z Pozemkového fondu, rozhodování o nepotřebném majetku Správy a nebo sestavení rozpočtu na rok 2013 při snižování státního příspěvku na činnost a zároveň poklesu příjmů z těžby dřeva,“ popisuje Jiří Mánek, který bude od pondělí novým ředitelem Správy Národního parku Šumava.

Zdroj: http://www.npsumava.cz/, 29. června 2012