Jaký vybrat vánoční stromek a jak o něj pečovat, aby vydržel?

Dejte ho do vody

Aby vánoční stromek nějakou dobu vydržel a radost ze stromku trvala co nejdéle, doporučují jejich pěstitelé následující jednoduchá opatření. „Stromek je potřeba skladovat v chladném prostředí nejlépe postavený v nádobě s vodou,“ říká František Valdman, předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků a doporučuje před tím odříznout konec kmínku. Stromek by kvůli smole, kterou zalil řez, totiž jinak nemohl dobře sát vodu. V případě, že máte na stromek stojan, kam lze nalít i vodu, je nutné, aby voda dosahovala až ke kůře. „Stromky totiž vodu sají pletivem pod kůrou,“ upozorňuje Valdman.

Podle informací společnosti Abies Vysočina je dobré stromek skladovat na místě, kde nebude vystaven přímému slunečnímu záření. Stromek pak nebude tak rychle vysychat. Neuškodí ani, když celý stromek pokropíte vodou, protože vláhu odebírá i jehličí. Už instalovaný stromek můžete občerstvit pomocí rozprašovače s vodou.

Máte-li vlastní pozemek s kompostem, můžete po Vánocích stromek prostě zkompostovat. Lidé bez možnosti kompostovat pak mohou nechat stromky na místech, které určí obec. Tradičně to bývá u nádob na směsný komunální odpad (tj. u popelnic).

Pokud chcete mít jistotu, že stromeček pochází z legální plantáže či z nutné lesní probírky, zeptejte se prodejce na původ stromků. František Valdman doporučuje hledat na stromcích etiketu Sdružení pěstitelů vánočních stromků a varuje před prodejem stromků přímo z nákladního auta někde na parkovišti.

Stromek ze šetrně pěstovaného lesa

Národní park Krkonoše bude i letos prodávat vánoční stromečky s certifikátem Forest Stewardship Council, který dostávají pěstitelé, starající se o své lesy ekologicky a sociálně šetrně. Smrčků s FSC ani prodejních míst však nebude mnoho. Budou se prodávat jen 13. a 14. prosince a jen na náměstí T. G. Masaryka ve Vrchlabí.

Vánoční květináč

Kromě radosti ze zdobení stromku a z dárků, které se pod ním na Štědrý večer objeví, může stromek přinést ještě další povyražení. V případě, že si koupíte živý stromek v květináči, můžete si s ním užít ještě na jaře při jeho vysazování. O stromek v květináči je ale potřeba se dobře starat, aby Vánoce v pohodě přečkal.

Živé vánoční jedličky si můžete koupit nejsnáze v Brně, kde jejich prodej organizuje ekologická poradna Veronica. Koupit si tam můžete tří až čtyř leté sazenice jedle bělokoré. Počítejte proto jen s výškou stromku okolo 40 cm. Kde všude v Brně tyto stromečky dostanete naleznete zde.

Pro to, aby bylo možné jedličku na jaře vysadit, je potřeba se držet několika jednoduchých pokynů. Stromek v květináči je samozřejmě potřeba zalévat. Přechod ze zimy do tepla a zpět by měl být pozvolný, den či dva by měl být v nějaké chladnější místnosti, třeba v garáži. V teplém prostředí by měl být stromek co nejkratší dobu. A jakmile to počasí dovolí, je dobré stromek vysadit. O společném vysazování jedliček podá informace ekoporadna Veronica. Více informací k pečování o živý stromek.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaky-vybrat-vanocni-stromek-a-jak-o-nej-pecovat-aby-vydrzel,

7. prosince 2011, autor: Martin Mach Ondřej