Fotopast v Českém lese zachytila rysici i s mládětem

Rysí samici nesoucí po lesní cestě své kotě zachytila fotopast instalovaná na bavorské straně Českého lesa v rámci česko-bavorského projektu Trans-Lynx. Unikátní snímek je vůbec prvním důkazem o rozmnožování rysa v této oblasti.

„Když jsme se od bavorských kolegů dozvěděli o tom, že samice Tanja má kotě, byli jsme nadšeni. Jen velmi vzácně se stane, že fotopast zaznamená rysici s takhle malým kotětem,“ komentuje událost Tereza Mináriková z projektu Trans-Lynx. Rysí kočka s mláďaty tráví totiž většinu času v ústraní, aby koťata ochránila před predátory. „Většinu času tráví kojením a své potomky opouští jen na nejnutnější dobu, aby si ulovila něco k jídlu,“ doplňuje Mináriková.

Rysici pojmenovanou Tanja sledují ochránci přírody od července 2013. Pohybuje se na území mezi bavorskými městy Furth a Waldmünchen a českým Postřekovem. Svůj domovský okrsek sdílí se samcem Tarekem.

Rys ostrovid je silně ohrožený druh, chráněný českou, německou i celoevropskou legislativou. Přesto je tato kočkovitá šelma neustále ohrožována nelegálním lovem a fragmentací krajiny. Mateřská péče je navíc u rysa velmi dlouhá, trvá zhruba 10 měsíců. Koťata se během této doby učí od matky řadu dovedností – loveckých i sociálních. „Pokud je matka zabita, její koťata nepřežijí. Doufejme proto, že rysici Tanje se podaří udržet sebe i své kotě v bezpečí,“ uzavírá Sybille Wölflová.

Více informací o ochraně rysů je možné najt na www.translynx.selmy.cz.

Zdroj: www.ekolist.cz, autor: red, 21. srpna 2014