Do pátku můžete hlasovat v anketě Strom roku 2017

Ještě jeden den může veřejnost hlasovat o nejsympatičtější dřevinu v tradiční anketě Strom roku 2017.  Hlasování o tom, který strom má nejzajímavější příběh a největší podporu veřejnosti, skončí v pátek 15. září. Dvanáct kandidátů z osmi krajů usiluje o odborné ošetření a postup do evropského kola soutěže. Hlasování v anketě je zpoplatněné a finance získané pro jednotlivé finalisty se využijí k jejich ošetření či novým výsadbám. 

Ve finále celostátní ankety Strom roku 2017 soutěží dvanáct stromů z osmi krajů republiky. Prvenství v současné chvíli drží 200 let starý dub z Ústí nad Labem. Druhý v pořadí je ořešák černý z Kvasic na jižní Moravě, třetí příčka zatím patří nejstaršímu stromu, Vilémovickému tisu. O vítězi může veřejnost rozhodovat do 15. září zasláním dárcovských SMS nebo podpisy na hlasovacích arších. Výtěžek hlasování se využije k odbornému ošetření finálových stromů, výsadbě nových nebo tvorbě informačních materiálů o stromech. Anketu letos již po šestnácté pořádá Nadace Partnerství. Aktuální pořadí finalistů, jejich příběhy a fotografie i návod k hlasování jsou dostupné na www.stromroku.cz.

Chcete přispět na péči o vybraného finalistu? Můžete zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS STROM1-12 60 (dle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 60 Kč, strom obdrží 59 Kč a dva hlasy. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů – 20 hlasů. „Anketa Strom roku 2015 potrvá až do 15. září. Výsledky pořádající Nadace Partnerství vyhlásí 5. října na Hvězdárně a planetáriu Brno na Kraví hoře při příležitosti mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. „Vítězný strom kromě titulu získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v prestižní  mezinárodní anketě Evropský strom roku,“ uvádí koordinátorka ankety Andrea Krůpová.

Cílem ankety Strom roku je pomoci pečovat o stromy v regionech, ale také upozornit na zajímavé stromy jako na přírodní i historické dědictví, které je potřeba chránit. Všechny finálové stromy mají silný příběh nebo historií spojenou s místem, ve kterém rostou.

Na fotografii: Bukowiecki starzik – největší jilm horský na světě. Autor: Marek Olbrzymek

Podle TZ Nadace Partnerství, redakčně upraveno