Co s nebezpečnými boubínskými soušemi, Lesy ČR nechtějí ohrozit návštěvníky, požádaly Správu NP Šumava o řešení

Tři stovky kůrovcových souší v jádře boubínské rezervace mohou nečekaně dopadnout na frekventovanou turistickou cestu a naučnou stezku lemující tuto bezzásahovou zónu. Ohrožují zdraví i životy turistů. Dubnový začátek sezóny se ale blíží. Lesy ČR coby správci Boubínského pralesa proto požádaly Správu národního parku Šumava jako zástupce ochrany přírody v této chráněné krajinné oblasti o návrh řešení.

Jádro Boubínského pralesa je v bezzásahovém režimu, což také znamená, že se tam neprovádějí žádné lesnické činnosti včetně zpracování napadených stromů. V minulých letech se tak v jádru nekontrolovaně rozšířil kůrovec, po kterém zbyly stovky souší. Nedá se odhadnout, kdy se zlomí nebo vyvrátí. Přitom kolem plotu rezervace vede turistická naučná stezka, po níž projdou v sezóně stovky návštěvníků denně. Rizikový je zejména úsek na modré turistické trase od Boubínského jezírka k rozcestníku Knížecí cesta (https://mapy.cz/s/gafekusacu).

Boubínský prales tvoří kromě jádra i ostatní porosty, které na rezervaci navazují a v nichž se po dohodě se správou parku už lesnicky hospodaří. Například podél Lukenské cesty je asi 60 dalších souší. „Podle rozhodnutí správy parku jsme je v minulých letech nezpracovali, ale jen oloupali napadenou kůru. Dnes ohrožují návštěvníky. Chceme vyhovět požadavkům ochrany přírody a zároveň včas udělat všechno pro bezpečnost. Od správců chráněné krajinné oblasti tedy čekáme vyjádření, jak postupovat. Krajní variantou je rizikové cesty dlouhodobě uzavřít a počkat na samovolný pád souší, což bychom ale neradi,“ řekl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

Lesy ČR hledají se Správou národního parku Šumava cestu, jak na Boubíně zachovat přírodní hodnoty a zároveň umožnit návštěvníkům bezpečný pohyb po vyznačených cestách.

Zdroj: https://lesycr.cz/

Ilustrační foto: mrtvé smrky na Šumavě, archiv VÚLHM