Budoucnost Národního parku Šumava je v jasně stanovených pravidlech a racionálních argumentech
Zástupci krajů, starostů, vědecké obce, zástupci sdružení Zachraňme Šumavu, ŠumavaPro a Rady Národního parku Šumava a představitelé politických stran zastoupených v poslanecké sněmovně diskutovali s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou nad návrhem zákona o Národním parku Šumava. Každý bod návrhu účastníci podrobně projednali a shodli se na tom, že udržitelná a efektivní péče o park musí stát na racionálních argumentech, které budou uvozovat jasně daná pravidla.
„Naše snaha i smysl tohoto setkání je říct si, jak mají vypadat pravidla v parku, aby nemohlo docházet k situacím, kdy nový ministr životního prostředí nebo nový ředitel totálně změní celý pohled na park a jeho představu o něm,“ říká ministr Tomáš Chalupa.
Návrh zákona počítá se členěním parku do tří zón. Do první zóny by měla patřit celistvá, plošně rozsáhlá území s nejvýznamnějšími přírodními hodnotami. Do druhé zóny by měla spadat území s ekosystémy, které budou vhodné pro omezené, přírodě blízké a šetrné hospodaření. Návrh zákona počítá s rozdělením druhé zóny na dvě části – na část A a část B. Část A bude vedení parku přesně stanoveným způsobem a podle časového plánu systematicky připravovat na vstup do první zóny. Část B na vstup do první zóny připravována nebude. Třetí zóna bude vyčleněna na hospodářskou činnost, turistiku nebo sportovní aktivity a rekreaci. Návrh zákona také jasně vymezuje, jakým způsobem by se mělo o jednotlivé zóny pečovat nebo kam bude nebo nebude povolen vstup turistů.
„Nikdo nemá zájem dupat v tetřevích vejcích. Musíme ale při úpravě vstupu veřejnosti do parku vycházet z reálného života, to znamená omezovat pohyb lidí jen tam, kde je to možné podložit racionálními argumenty. Park má sloužit lidem a my chceme limitovat pohyb jeho návštěvníků co nejméně. Otázka časového i lokálního omezování by měla navíc být řešena flexibilně,“ vysvětlil ministr Tomáš Chalupa.
Návrh zákona dále například upravuje organizaci správy parku. Diskutéři se shodli na tom, že v rámci správy by existoval společný výbor národního parku, ve kterém by zasedli zástupci samosprávy a odborníci na životní prostředí. Výbor by schvaloval nebo vydával např. návštěvní řád národního parku, návrh plánu péče nebo plán investic.
Další schůze všech zúčastněných je naplánována na polovinu září.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, 25.08.2011