CHKO Brdy v úterý postihl živelný požár

047254_05_251268

Chráněná krajinná oblast Brdy se v úterý potýkala s rozsáhlým živelným požárem, který zachvátil 2 až 3 hektary vřesovišť v nejcennější první zóně. Hořelo u obce Malá Víska na Berounsku, na bývalé dopadové ploše Jordán. Zdejší vřesoviště unikátního rozsahu vznikla na dopadových plochách zrušeného vojenského prostoru Brdy odlesněním a dlouholetým působením požárů a mechanického narušování půdy během vojenských cvičení. 

Na místě včera zasahovaly desítky hasičů a vrtulník s vakem naplněným vodou. Podle mluvčího hasičů Petra Svobody byl kvůli rozsahu požáru vyhlášen druhý stupeň poplachu.

„Vřesovištím požáry neškodí, řízené vypalování je dokonce součástí plánu péče o tato jedinečná místa. Podstatný je však rozdíl mezi živelně vzniklým požárem a řízeným vypálením. Při živelném požáru není šíření ohně pod kontrolou a mohou tak být ohroženy i okolní porosty. Hasičům se naštěstí podařilo včas zasáhnout a oheň se nerozšířil do lesa,“ konstatuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.

„Tento požár mohl mít nedozírné následky. Věříme však, že přispěje k řešení požárního rizika na bývalých dopadových plochách, které jsou daleko od civilizace s nedostatkem vody pro hašení a s velkým množstvím uschlých rostlin. Pokud bychom ve větší míře využívali řízených požárů, přispěje to k významnému snížení požárního rizika a zároveň napomůže i zachování unikátních vřesovišť,“ dodává Bohumil Fišer.

Řízený požár proběhl na malé části dopadové plochy Jordán ve spolupráci HZS Rokycany a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v květnu loňského roku. Více najdete na: http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/v-chko-brdy-na-dopadove-plose-jordan-probiha-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-horeni-vreso/

Zdroj: http://www.ochranaprirody.cz, upravila redakce lesaktualne.cz

Foto: Bohumil Fišer