V únoru se rozběhne soutěž o lese YPEF 2020

Děti a studenti mají i letos možnost zapojit se do celoevropské znalostní soutěže o přírodě YPEF 2020 (Young People in European Forests – Mladí lidé v evropských lesích). Šest místních kol této soutěže, v níž o úspěchu rozhodují znalosti o lesích, lesnictví a přírodě, pro ně uspořádají od úterý 6. února do pátku 28. února lesní pedagogové Vojenských lesů a statků ČR (VLS).
Možnost zúčastnit se letošního ročníku YPEFu nabídnou tříčlenným týmům starších žáků a studentů Vojenské lesy a statky na všech svých šesti lesnických divizích. Týmy se do místních kol mohou hlásit prostřednictvím elektronického formuláře na www.ypef.cz.
„Vojenské lesy jsou partnerem soutěže šestým rokem, protože posiluje vědomosti mladé generace o významu lesů, o všem, co naší civilizaci přináší a učí děti i mládež, jak se v lese pohybovat, jak jej vnímat a rozumět procesům, jež se zde odehrávají,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.
Tříčlenné týmy soutěží ve dvou věkových kategoriích, mladší je určena žákům z 6. až 9. tříd, starší středoškolákům do 19 let. V místním kole na ně čeká nejdříve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin. Vzhledem k možnosti postupu do mezinárodního kola je dobré, aby soutěžící aktivně ovládali angličtinu. Vítězný tým postoupí do regionálního kola v Písku, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně před letními prázdninami v Kostelci nad Černými lesy v arboretu Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.
„Národní šampion pak postupuje do mezinárodního finále, které proběhne na podzim v některé z účastnických zemí,“ uvedl vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.
Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Účast v soutěži je samozřejmě bezplatná.
Vojenské lesy a statky jsou partnerem YPEF od roku 2015.

Místní kola YPEF 2020 u VLS

Divize Horní Planá, 6. února v 8.30, VLS Horní Planá, Jiráskova 150, 382 26 Horní Planá
Divize Lipník n. B., 6. února v 9.00, VLS Lipníkn. B, Na Zelince 1147, 751 31 Lipník n. B.
Divize Mimoň, 11. února v 9.00, areál Skelná huť v Ralsku
Divize Hořovice, 18. února v 10.00, LS VLS Obecnice, Obecnice 274, 262 21 Obecnice
Divize Karlovy Vary, 19. února v 9.00, SPgŠ, G a VOŠ Karlovy Vary, Lidická 455/40, 360 01 Karlovy Vary
Divize Plumlov, 28. února v 8.00, ZŠ Plumlov, Rudé armády 300, 798 03 Plumlov

Zdroj a foto: Vojenské lesy a statky, s. p.